Bota

Rrezik për konflikt të ri? Rusia paralajmëron BE-në: Dërgimi i misionit civil në Armeni do të nxisë konfrontim

Rrezik për konflikt të ri? Rusia paralajmëron BE-në:

Rusia akuzoi BE-në se po kërkon të nxisë "konfrontim gjeopolitik" duke dërguar një mision civil për të monitoruar kufirin e paqëndrueshëm të Armenisë me Azerbajxhanin.

Moska është përpjekur të ruajë rolin e saj si ndërmjetësues i pushtetit midis ish-republikave sovjetike, pavarësisht se është zhytur në ofensivën e saj në Ukrainë.

Të hënën, BE nisi një mision civil për të ndihmuar në monitorimin e kufirit të Armenisë me Azerbajxhanin, duke forcuar rolin e bllokut në një rajon që shihet nga Kremlini si sfera e tij e ndikimit.

BE nis misionin e zgjeruar kufitar të Armenisë, SHBA bën presion për përparim në Karabak

BE nisi të hënën një mision civil për të ndihmuar në monitorimin e kufirit të paqëndrueshëm të Armenisë me Azerbajxhanin, duke forcuar rolin e bllokut në një rajon që shihet nga Kremlini si oborri i Rusisë.

Misioni është nisur gjatë asaj që Armenia e përshkruan si një "krizë humanitare" që shkatërron rajonin e shkëputur të Nagorno-Karabakut.

Që nga mesi i dhjetorit, një grup azerbajxhanassh kanë bllokuar të vetmen rrugë për në Karabak nga Armenia për të protestuar ndaj asaj që ata pretendojnë se minierat e paligjshme shkaktojnë dëme mjedisore, duke bërë që rajoni malor me rreth 120,000 njerëz të ketë mungesë ushqimi, ilaçesh dhe karburanti.

Azerbajxhani kërkon aksesin në minierën e Karabakut si kusht për t'i dhënë fund protestave që bllokojnë rrugën

Azerbajxhani tha më 27 dhjetor, protestat që kanë bllokuar rrugën e furnizimit për armenët etnikë në Nagorno-Karabakh për më shumë se dy javë do të pezulloheshin nëse monitoruesve do t'u jepej akses në ato që i quan vendet e minierave të paligjshme në enklavë.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se misioni i BE-së “vetëm do të nxiste konfrontimin gjeopolitik në rajon dhe do të përkeqësonte kontradiktat aktuale”.

Moska akuzoi BE-në se kërkon të zgjerojë ndikimin e saj në rajon në kurriz të Rusisë.

“Përpjekjet e Bashkimit Evropian për të fituar një terren në Armeni me çdo kusht dhe për të frenuar përpjekjet ndërmjetësuese të Rusisë mund të dëmtojnë interesat themelore të armenëve dhe azerbajxhanasve”, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë.

Armenia ka shprehur shqetësim për atë që e sheh si dështim të Moskës për të parandaluar tensionet e vazhdueshme në rajon.

Burimi: Euractiv

Të fundit