Flash News

Bota

Rritet ndjeshëm numri i emigrantëve që shkuan në BE, shifrat

Rritet ndjeshëm numri i emigrantëve që shkuan në BE, shifrat

Numri i emigrantëve që mbërrijnë në Bashkimin Evropian u rrit me 86% në periudhën janar-korrik, krahësuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, bëri me dije agjencia evropiane e kufirit Frontex.

Vetëm në korrik, numri u rrit me 63% nga viti në vit në 34.570, sipas një njoftimi për shtyp. Rreth 155,090 emigrantë mbërritën në BE nga janari në korrik, tha Frontex.

Refugjatët ukrainas që hyjnë në BE përmes pikave kufitare nuk janë përfshirë në shifra, tha agjencia.

Sipas Frontex, 7.7 milionë qytetarë ukrainas kanë hyrë në BE që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt.  Më shumë se 14,866 hyrje të parregullta, “gati tre herë më shumë” se në korrik të vitit të kaluar, u regjistruan përmes rrugës së Ballkanit Perëndimor, e cila vazhdon të jetë “më aktive”.

Kombësitë kryesore në këtë rrugë ishin emigrantët nga Siria, Afganistani dhe Turqia. Rruga qendrore e Mesdheut u përdor nga më shumë se 42,500 emigrantë midis janarit dhe korrikut, një rritje prej 44% krahasuar me shtatë muajt e parë të vitit të kaluar.

Numri i zbulimeve në itinerarin e Mesdheut Lindor mbeti i lartë me 22601 mbërritje, “më shumë se dyfish” krahasuar me vitin e kaluar.

Numri i të ardhurve në Qipro përbënte më shumë se gjysmën e numrit të përgjithshëm të zbulimeve, ku shumica e emigrantëve vinin nga Siria, Nigeria dhe Kongo.

Të fundit