Flash News

Bota

Rusët dynden në Serbi pas urdhrit të Putin për mobilizim, 9 mijë euro bileta nga Moska në Beograd

Rusët dynden në Serbi pas urdhrit të Putin për mobilizim, 9

Fluturimet nga Rusia u rritën me shpejtësi pasi presidenti Vladimir Putin urdhëroi thirrjen e menjëhershme të 300,000 rezervistëve.

Vendimi i Putin shkaktoi jo vetëm protesta në qytetet ruse, por edhe largime të shumta të qytetarëve nga Rusia.

Gazetari Idro Seferi për emisionin “Sot” në “Euronews Albania tha se rreth 30 mijë rusë kanë ardhur në kryeqytetin serb, Beograd që pas nisjes së konfliktit me Ukrainën.

Së fundmi, sipas tij, një biletë për të fluturuar nga Moska në drejtim të Beogradit ka arritur deri në 9 mijë euro.

“Sot nga bileta nga Moska për në Beograd ka shkuar deri në 9 mijë euro. Serbia është një nga vendet ku ata mund të lëvizin pa viza. Nuk ka aq shumë avionë sa ka kërkesa nga Rusia që të vijnë në Beograd dhe kjo ka bërë që biletat të shiten shumë javë përpara. Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, flitet për rreth 30 mijë rusë që kanë zbarkuar në Serbi dhe jetojnë këtu tashmë.

Mund të thuhet që është bërë një Rusi e vogël në Beograd. Një komunitet mjaft i madh, nëpër rrugë dëgjohet gjuha ruse. Ka njerëz që kanë shitur gjithçka që kanë pasur në Rusi. Ka pasur rritje me 300% të qirave dhe shitjeve të apartamenteve në disa zona të Beogradit”, theksoi gazetari.

 

 

 

Të fundit