Flash News

Bota

Rusia bëhet shkak për një "kërcënim" të ri për sigurinë globale të ushqimit

Rusia bëhet shkak për një "kërcënim" të

Duke paralajmëruar një kërcënim të ri për sigurinë globale të ushqimit, Kombet e Bashkuara thanë të enjten se Rusia po kufizon numrin e anijeve të lejuara të marrin grurin ukrainas në portet e Detit të Zi në fushatën e saj për të detyruar Kievin të hapë një tubacion për një përbërës kyç të plehut të shkojë në tregjet botërore.

Zëdhënësi i OKB-së Stephane Dujarric shprehu shqetësim serioz se vetëm 33 anije u nisën nga portet ukrainase në maj, gjysma e numrit në krahasim me prillin, dhe eksportet e drithërave dhe produkteve të tjera ushqimore arritën në vetëm 1.3 milionë tonë metrikë muajin e kaluar, më pak se gjysma e sasisë së muajit të kaluar, shkruan AP.

Ai tha se Rusia informoi qendrën në Stamboll që koordinon mbërritjet, nisjet dhe inspektimet e anijeve të përfshira në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi "për vendimin e saj për të kufizuar regjistrimet në portin e Yuzhny për sa kohë që amoniaku nuk eksportohet, dhe aktualisht nuk eksportohet".

Amoniaku është një përbërës kyç për plehra dhe Moska dëshiron që Ukraina të hapë një tubacion nga qyteti rus i Togliatti në portin ukrainas të Odesa-s, të cilin e përdorte para luftës për të transportuar amoniak te klientët e saj globalë.

Turqia dhe OKB-ja ndërmjetësuan nismën e përparimit me Rusinë dhe Ukrainën korrikun e kaluar, duke hapur një rrugë për eksportet e grurit ukrainas nga tre nga portet e saj kryesore të Detit të Zi: Odesa, Chernomorsk dhe Yuzhny.

Të fundit