Flash News

Bota

Rusia kërcënon SHBA-në: Të ndalojë ndihmën për Ukrainën, po përfshihet në luftë

Rusia kërcënon SHBA-në: Të ndalojë ndihmën

Vendimi i SHBA-së për të dërguar më shumë ndihmë ushtarake në Ukrainë “rrit rrezikun e një përplasjeje të drejtpërdrejtë ushtarake” midis Rusisë dhe Perëndimit, ka paralajmëruar Moska.

Ambasadori i Rusisë në SHBA, Anatoly Antonov tha se ishte një "kërcënim i menjëhershëm" për Moskën, duke e përshkruar SHBA si "pjesëmarrës në konflikt".

Më herët, SHBA njoftoi një tjetër ndihmë ushtarake prej 625 milionë dollarësh për Ukrainën. Armatimi i avancuar i SHBA-së është vlerësuar se ka ndihmuar Ukrainën të ndërtojë vrull kundër forcave pushtuese ruse.

Trupat ukrainase kanë bërë përparime të rëndësishme në veri-lindje dhe jug të vendit gjatë javëve të fundit. Pajisja më e fundit amerikane përfshin katër të tjera nga sistemet e shumta të raketave Himars me precizion të lartë.

Uashingtoni ka dhënë gati 17 miliardë dollarë në mbështetje ushtarake për Kievin që kur presidenti rus Vladimir Putin pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Antonov paralajmëroi se vendimi i SHBA "për të vazhduar pompimin e regjimit të Kievit me armë të rënda vetëm siguron statusin e Uashingtonit si një pjesëmarrës në konflikt".

“Ne i bëjmë thirrje Uashingtonit të ndalojë veprimet e tij provokuese që mund të çojnë në pasojat më të rënda”, tha ambasadori rus.

Pasi pësoi një varg humbjesh të mëdha në fushën e betejës në Ukrainë në javët e fundit, Rusia është zotuar të mbrohet me të gjitha mjetet e disponueshme, duke mos përjashtuar përdorimin e armëve të saj bërthamore.

Moska po ecën përpara gjithashtu me përpjekjet e saj për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës: Donetsk dhe Luhansk në lindje, dhe Kherson dhe Zaporizhzhia në jug.

Megjithatë, Rusia nuk kontrollon plotësisht asnjë nga rajonet dhe trupat ukrainase kanë bërë përparime të shpejta në rajonin Kherson ditët e fundit.

Burimi: BBC

Të fundit