Flash News

Bota

Rusia qëllon kolonën humanitare në Zaporizhzhia, të paktën 30 viktima

Rusia qëllon kolonën humanitare në Zaporizhzhia, të

Zyrtarët ukrainas thonë se të paktën 30 persona janë vrarë dhe 88 janë plagosur në një sulm të forcave ruse ndaj një autokolone civile që po largohej nga qyteti i Zaporizhzhia në Ukrainë.

"Armiku nisi një sulm me raketa mbi një kolonë civile humanitare në rrugën e daljes nga Zaporizhzhia," tha në Telegram Oleksandr Starukh, kreu i administratës ushtarake rajonale të Zaporizhzhia:

"Njerëzit ishin në radhë për t'u larguar në territorin e pushtuar përkohësisht, për të marrë të afërmit e tyre, për të ofruar ndihma."

Mes të vdekurve janë një vajzë 11-vjeçare dhe një djalë 14-vjeçar, sipas Ihor Klymenko, kreu i Policisë Kombëtare të Ukrainës.

Ivan Fedorov, kryebashkiak i qytetit të pushtuar të Melitopol, tha në Telegram: "Njerëzit largohen nga Zaporizhzhia çdo ditë për të mbështetur të afërmit e tyre, për të ofruar ilaçe jetike për popullatën civile dhe për t'u kthyer.

Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i zyrës së presidentit, thotë se gjithsej u lëshuan 16 raketa nga forcat ruse në zonën ku u godit kolona civile.

Forcat ruse përdorin shpesh raketat S-300 në konfliktin në Ukrainë.


 

 

Të fundit