Flash News

Bota

Rusia shpall fitoren në qytetin port, Mariupol

Rusia shpall fitoren në qytetin port, Mariupol

Rusia ka shpallur fitoren në betejën e saj disamujore për të pushtuar Mariupolin.

Mbrëmë, Moska tha se qyteti port ishte "çliruar plotësisht" pasi luftëtarët e fundit që ndodheshin në Azovstal u dorëzuan.

Evakuimi i së premtes shënon fundin e rrethimit më shkatërrues të luftës, me Mariupolin tani në rrënoja të plota.

“Objektet e nëndheshme të ndërmarrjes, ku fshiheshin militantët, u vunë nën kontrollin e plotë të forcave të armatosura ruse”, thuhet në një deklaratë nga Moska zyrtare.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se mbrojtësit e fundit të mbetur të zonës kishin marrë leje të largoheshin.

"Sot djemtë morën një sinjal të qartë nga komanda ushtarake se ata mund të dalin dhe të shpëtojnë jetën e tyre," tha ai për një kanal televiziv ukrainas.

Moska nuk ka dhënë asnjë informacion se ku po evakuohen ushtarët që u larguan mbrëmë, por autobusët e mëparshëm janë dërguar në territoret e kontrolluara nga Rusia.

Të fundit