Flash News

Bota

Samiti i NATO-s, Biden tregon angazhimet e reja për forcimin e aleancës

Samiti i NATO-s, Biden tregon angazhimet e reja për forcimin e

Në Madrid po zhvillohet Samiti i NATO-s, ku kanë shkuar liderët e vendeve pjesmarrëse në aleancë.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka folur së bashku me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s. Biden renditi lëvizjet e reja të trupave, dërgesat e pajisjeve dhe instalimet ushtarake që synojnë të demonstrojnë rëndësinë e sigurisë ndërsa lufta e Rusisë në Ukrainë po vazhdon.

“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë po rriten dhe po dëshmojnë se NATO-ja është e nevojshme tani më shumë se kurrë dhe është po aq e rëndësishme sa ka qenë ndonjëherë”, tha Biden.

Ai tha se SHBA do të krijojë një seli të përhershme për Korpusin e Pestë të Ushtrisë në Poloni, do të mbajë një brigadë shtesë rrotulluese prej 3,000 trupash në Rumani, do të rrisë dislokimet me rotacion në shtetet baltike, do të dërgojë dy skuadrone shtesë të avionëve luftarakë F-35 në Mbretërinë e Bashkuar dhe stacion mbrojtjeje ajrore shtesë dhe kapacitete të tjera në Gjermani dhe Itali.

“Së bashku me aleatët tanë, ne do të sigurohemi që NATO të jetë gati për të përballuar kërcënimet nga të gjitha drejtimet në çdo fushë, tokë, ajër dhe det”, tha Biden.

Ai vlerësoi përparimin e diplomacisë me Turqinë që ka krijuar terrenin për Finlandën dhe Suedinë, dy vende neutrale prej një kohe të gjatë për t'u bashkuar me NATO-n, duke thënë se kjo i dërgoi një sinjal të qartë Rusisë se aleanca ishte e bashkuar dhe në rritje.

"Vendimi i tyre për t'u larguar nga neutraliteti dhe tradita e neutralitetit për t'u bashkuar me aleancën e NATO-s do të na bëjë ne më të fortë dhe më të sigurt dhe NATO-n më të fortë," tha ai. "Ne po dërgojmë një mesazh të pagabueshëm për mendimin tim... se NATO është e fortë, e bashkuar dhe hapat që po ndërmarrim gjatë këtij samiti do të rrisin më tej forcën tonë kolektive."

Biden tha se pranimi i pritshëm i dy vendeve skandinave ishte një shenjë se qëllimet e Putinit kishin dështuar.

"Unë thashë se Putini po kërkonte Finlandizimin e Evropës. Ai do të marrë NATOizimin e Evropës, dhe kjo është pikërisht ajo që ai nuk donte, kjo është pikërisht ajo që duhet bërë për të garantuar sigurinë për Evropën. Dhe mendoj se është e nevojshme", tha ai.

Burimi: CNN

Të fundit