Flash News

Bota

Samiti i OSBE, ministrat braktisin fjalimin e Sergei Lavrov

Samiti i OSBE, ministrat braktisin fjalimin e Sergei Lavrov

Në Maqedoninë e Veriut po mbahet Samiti i OSBE-së, në të cilin ka marrë pjesë edhe ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.

Disa ministra të vendeve pjesëmarrës kanë bojkotuar fjalimin e ministrit rus. Ata u ngritën dhe u larguan nga salla menjëherë pasi kryesuesi i OSBE-së Bujar Osmani e njoftoi fjalimin e Sergei Lavrovit.

Lavrov arriti në kryeqytetin maqedonas, Shkup, në orët e para të 30 nëntorit.

Pjesëmarrja e diplomatit rus në samitin e OSBE-së paraprakisht ishte mundësuar nga Shkupi dhe Sofja që pezulluan përkohësisht sanksionet e vendosura nga Bashkimi Evropian të cilat ndalonin fluturimin e avionëve rusë pas luftës në Ukrainë.

Të fundit