Flash News

Bota

Samiti në Zvicër, Von der Leyen: Rruga drejt paqes kërkon durim dhe vendosmëri

Samiti në Zvicër, Von der Leyen: Rruga drejt paqes kërkon durim

Rruga drejt paqes në Ukrainë do të kërkojë durim dhe vendosmëri, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Ajo tha se samiti i mbajtur në Zvicër këtë fundjavë ka afruar paqen në Ukrainë, por paqja e vërtetë nuk do të arrihet me një hap dhe rruga drejt paqes do të kërkojë durim dhe vendosmëri.

“Ne e dimë se paqja në Ukrainë nuk do të arrihet me një hap, do të jetë një udhëtim. Nuk ishte një negociatë paqeje sepse (Presidenti rus Vladimir) Putin nuk është serioz për përfundimin e luftës, ai insiston në kapitullim, ai insiston në marrjen e territorit ukrainas, madje edhe territor që nuk është aktualisht i pushtuar.”, tha ajo.

Udhëheqësit, duke përfshirë zëvendëspresidenten e SHBA-së Kamala Harris, kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe presidentin francez Emmanuel Macron u takuan në Burgenstock në një përpjekje për të mbledhur mbështetjen ndërkombëtare për t’i dhënë fund luftës dhe dënuan pushtimin duke hedhur poshtë pretendimet e presidentit rus për pjesë të Ukrainës si një kusht për paqen.

Të fundit