Flash News

Bota

SHBA beson se elementë brenda qeverisë së Ukrainës autorizuan vrasjen e vajzës së aleatit të Putin

SHBA beson se elementë brenda qeverisë së Ukrainës

Burime të inteligjencës amerikane besojnë se shpërthimi i makinës me bombë që vrau Darya Dugina, vajza e figurës së shquar politike ruse Alexander Dugin, ishte autorizuar nga elementë brenda qeverisë ukrainase, shkruan CNN.

Shtetet e Bashkuara nuk ishin në dijeni të planit paraprakisht, sipas burimeve, dhe është ende e paqartë se kush saktësisht besojnë se nënshkroi atentatin. Gjithashtu nuk është e qartë nëse komuniteti i inteligjencës amerikane beson se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ishte në dijeni të komplotit ose e autorizoi atë.

Rusia kishte akuzuar shtetasit ukrainas si përgjegjës për sulmin, të cilin Ukraina e kishte mohuar fuqishëm pas shpërthimit.

Zyrtarët e qeverisë ukrainase nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të CNN për koment.

NSC, CIA dhe Departamenti i Shtetit nuk pranuan të komentojnë.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane besojnë se Dugina po ngiste makinën e babait të saj natën që u vra dhe se babai i saj ishte objektivi aktual i operacionit, tha një nga burimet. Dugin është një ultranacionalist rus, i cili ka qenë një përkrahës i ashpër i luftës së Rusisë në Ukrainë.  

 

 

Të fundit