Flash News

Bota

SHBA do t'i japë Ukrainës 53 milionë dollarë për të mbështetur sistemin e saj elektrik

SHBA do t'i japë Ukrainës 53 milionë dollarë për

Shtetet e Bashkuara do të japin 53 milionë dollarë për të mbështetur sistemin elektrik të Ukrainës pasi ajo përballet me një seri sulmesh nga Rusia.

Financimi do të shkojë drejt “blerjes së pajisjeve të rrjetit elektrik”, të cilat “do të dërgohen me shpejtësi në Ukrainë në një bazë urgjente për të ndihmuar ukrainasit gjatë dimrit”, sipas një shënimi mediatik nga Departamenti i Shtetit i SHBA.

"Kjo paketë furnizimi do të përfshijë transformatorët e shpërndarjes, ndërprerësit, shkarkuesit e mbitensionit,  automjetet dhe pajisjet e tjera kyçe," thuhej në shënim.

Financimi i shtohet mbështetjes ekzistuese prej 55 milionë dollarësh të Shteteve të Bashkuara në sektorin e energjisë emergjente. Kjo u bë e ditur nga sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken në një takim të G7+ të martën, gjatë takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht, shkruan CNN.

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë kanë dënuar ashpër sulmet e Rusisë ndaj popullatës civile dhe infrastrukturës ukrainase, duke akuzuar Moskën se synon qëllimisht rrjetin energjetik të Ukrainës në një përpjekje për t'i lënë njerëzit pa energji elektrike dhe ngrohje - një akt që ata thonë se do të përbënte një krim lufte.

Të fundit