Bota

SHBA jo si Gjermania, nuk pranon të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë

SHBA jo si Gjermania, nuk pranon të furnizojë Ukrainën me

Presidenti Joe Biden tha se SHBA nuk do t'i furnizonte Ukrainës avionë luftarakë F-16.

Presidenti amerikan, i pyetur në Shtëpinë e Bardhë nëse vendi i tij do të siguronte F-16, u përgjigj thjesht "jo", disa ditë pasi zyrtarët e sigurisë kombëtare kishin thënë se Uashingtoni do ta diskutonte çështjen me aleatët.

John Kirby, koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA për komunikimet strategjike, më vonë mbrojti vendimin, duke theksuar ndihmën tjetër ushtarake që SHBA ka dërguar që nga fillimi i luftës, e cila ka një vlerë totale prej 27.1 miliardë dollarë.

"Ajo që mund t'ju them është se ka shumë aftësi që po dërgohen dhe do të dërgohen në javët dhe muajt e ardhshëm," tha Kirby për CNN.

Ukraina kishte filluar një fushatë lobimi të profilit të lartë për luftëtarët, të prodhuar nga kompania amerikane e mbrojtjes Lockheed Martin, pothuajse menjëherë pasi Gjermania dhe SHBA thanë se do të furnizonin tanket e tyre në Ukrainë për herë të parë.

Udhëheqës të tjerë evropianë kishin treguar se ishin mendjehapur për furnizimin e avionëve, pasi Ukraina përpiqet të ndërtojë një forcë luftarake të bazuar gjithnjë e më shumë në armët perëndimore për të thyer linjat ruse në pranverë.

Të fundit