Flash News

Bota

SHBA/ Në fjalën e lamtumirës Trump uron administratën e re, paralajmëron se lëvizja e tij sapo ka filluar

SHBA/ Në fjalën e lamtumirës Trump uron administratën e re,

Në një video lamtumire të shpërndarë në ditën e tij të fundit të plotë në detyrë, presidenti Donald Trump ofroi lutje dhe urimet më të mira për pasardhësin e tij, demokratin Joe Biden, por pa e përmendur atë në emër.

"Këtë javë, ne përurojmë një administratë të re dhe lutemi për suksesin e saj në mbajtjen e Amerikës të sigurt dhe të prosperuar," tha Trump në videon e postuar në internet, 20 orë para përfundimit të presidencës së tij. “Ne gjithashtu shprehim urimet tona më të mira. Dhe ne gjithashtu duam që ata të kenë fat - një fjalë shumë e rëndësishme. ”

Në gati 20 minuta video, të regjistruar të hënën, Trump mori meritat për krijimin e "ekonomisë më të madhe në historinë e botës". Ai gjithashtu tha se ishte "veçanërisht krenar që ishte presidenti i parë në dekada që nuk ka filluar luftëra të reja".

Ndërsa videoja u publikua nga Shtëpia e Bardhë në YouTube, një avion privat që mbante presidentin e zgjedhur Biden, u ul në Joint Base Andrews në Maryland, ku Trump do të dërgohet me një ceremoni përfundimtare të mërkurën në mëngjes. Presidenti do të bëjë fluturimin e tij të fundit në Air Force One për në shtetin e Florida.

Trump, duke thyer traditën, është duke anashkaluar ceremoninë inauguruese të Biden, i cili fitoi si votat popullore ashtu edhe elektorale në zgjedhjet e nëntorit të kaluar. Trump i deklaroi zgjedhjet të vjedhura dhe nuk e ka uruar Biden.

Nënpresidenti Mike Pence ka planifikuar të marrë pjesë në inaugurimin në një Kapitol të fortifikuar, ku Biden do të betohet në mesditën e së mërkurës, 15 minuta pasi Kamala Harris bën betimin si nënkryetare.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi pritet të dërgojë një artikull të fajësimit kundër Trump në senat më vonë këtë javë. Kjo do të fillonte procedurat zyrtare të nesërmen dhe argumentet hapëse në senat javën tjetër.

Dhoma e kontrolluar nga Demokratët, e bashkuar me 10 Republikanë, të mërkurën e kaluar e fajësuan Trump për "nxitje të një kryengritje" pas sulmit të 6 janarit në Kapitol menjëherë pasi presidenti u kërkoi mbështetësve të tij të luftonin për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve.

Trump ka treguar më parë se ai mund të bëjë një tjetër kandidim për president në 2024.

 “Të gjithë amerikanët u tmerruan nga sulmi ndaj Kapitolit tonë. Dhuna politike është një sulm ndaj gjithçkaje që ne vlerësojmë si amerikanë. Asnjëherë nuk mund të tolerohet,” tha Trump në videon e tij të lamtumirës.

"Tani, ndërsa jam duke u përgatitur t'i dorëzoj pushtetin një administrate të re në mesditën e së mërkurës, dua që ju të dini se lëvizja që kemi filluar është vetëm në fillim."

Trump lë detyrën si një nga presidentët më polarizues në historinë e SHBA. Ndërsa ai ende mban mbështetje të fortë midis votuesve republikanë, vlerësimi i tij i përgjithshëm i miratimit ka arritur një rekord të ulët, sipas sondazheve.

 Në një sondazh të marrë javën e kaluar, 16% e të anketuarve e karakterizuan Trumpin si një nga presidentët më të mirë në historinë e SHBA, ndërsa 47% e renditën atë si një nga më të këqijtë.

Në ditët e tij të fundit në detyrë, Trump nënshkroi një mori urdhërash ekzekutivë për një sërë çështjesh, nga kufizimi i blerjeve të dronëve ajrorë të prodhuar me të huajt deri te emërtimi i atyre që do të nderohen me statuja në një Kopsht Kombëtar të Heronjve Amerikan. Biden pritet të hedhë poshtë një numër të konsiderueshëm të urdhrave ekzekutivë të Trump.

Ditari politik

Të fundit