Flash News

Bota

SHBA paralajmëron pasoja katastrofike nëse Rusia përdor armë bërthamore në Ukrainë

SHBA paralajmëron pasoja katastrofike nëse Rusia përdor armë

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, paralajmëroi pasoja "katastrofike" nëse Rusia përdor armë bërthamore në Ukrainë.

Sullivan tha se SHBA do të miratojë sanksione të mëtejshme ekonomike kundër Rusisë nëse Kremlini përfundon referendumin e tij "të rremë".

"Nëse Rusia e kalon këtë vijë, do të ketë pasoja katastrofike për Rusinë. Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen me vendosmëri. Tani në kanalet private, ne e kemi shpjeguar në mënyrë më të detajuar saktësisht se çfarë do të thotë kjo," tha Sullivan Chuck Todd.

Për pasojat e mëtejshme kundër Rusisë për referendumet në territoret e okupuara ukrainase, Sullivan vuri në dukje deklaratën e liderëve të G7 të premten dhe tha se do të ketë më shumë njoftime nga SHBA në ditët në vijim.

"Ata përsëritën se do të kishte pasoja dhe specifikuan se kjo do të përfshinte sanksione shtesë të zgjeruara, duke përfshirë sanksione ndaj subjekteve dhe kompanive jashtë Rusisë që mbështesin makinën ruse të luftës ose mbështesin këto referendume të rreme ose përpjekjet e Rusisë," tha Sullivan.

Të fundit