Flash News

Bota

SHBA prezanton bombarduesin e ri bërthamor 700 milionë dollarë

SHBA prezanton bombarduesin e ri bërthamor 700 milionë dollarë

Shtetet e Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin e tyre më të fundit strategjik të teknologjisë së lartë - B-21 Raider - i cili është i aftë të mbajë një ngarkesë bërthamore dhe mund të fluturojë pa një ekuipazh në bord.

Bombarduesi i gjeneratës së ardhshme stealth u hodh në objektin e prodhuesit të armëve Northrop Grumman në Kaliforni gjatë një ceremonie të mrekullueshme ku morën pjesë zyrtarë të lartë amerikanë, raporton Al Jazeera.

Forcat Ajrore të SHBA planifikojnë të blejnë të paktën 100 avionë B-21, i cili vjen me një çmim prej 700 milionë dollarësh për avion.

Zbulimi i bombarduesve të rinj vjen në një kohë të tensioneve të rritura gjeopolitike midis SHBA-së, Rusisë dhe Kinës në mes të luftës në Ukrainë dhe integritetit territorial të Tajvanit.

Bombarduesit strategjikë rusë dhe kinezë fluturuan një patrullë të përbashkët tetë-orëshe mbi Paqësorin perëndimor të mërkurën në një shfaqje të bashkëpunimit të vazhdueshëm ushtarak midis dy vendeve.

Ministria e Mbrojtjes e Kinës e quajti misionin një përpjekje "rutinë" në forcimin e lidhjeve të mbrojtjes me Rusinë.

Të fundit