Flash News

Bota

SHBA/ Vaksina Johnson & Johnson merr “dritë jeshile” nga FDA

SHBA/ Vaksina Johnson & Johnson merr “dritë jeshile” nga

Rregullatorët e SH.B.A.-së kanë aprovuar zyrtarisht vaksinën Johnson & Johnson kundër koronavirusit, duke u bërë doza e tretë që autorizohet në vend.

Vaksina, e përbërë nga një dozë e vetme, ka rezultuar të jetë 66% efektive ndaj Covid-19, dhe është miratuar pas Pfizer dhe Moderna.

Vaksina është bërë nga firma belge Janssen, shkruan BBC. Kompania ka rënë dakord t’i sigurojë SHBA 100 milion doza deri në fund të qershorit. Dozat e para mund të jenë në dispozicion të publikut amerikan që nga java tjetër.

MB, BE dhe Kanada gjithashtu kanë porositur doza, ndërsa 500 milion doza janë porositur gjithashtu përmes skemës Covax për të furnizuar kombet më të varfra.

Presidenti Joe Biden e përshëndeti atë si "një lajm emocionues për të gjithë amerikanët dhe një zhvillim inkurajues", por paralajmëroi se "lufta nuk ka mbaruar".

"Megjithëse ne festojmë lajmet e sotme, unë i nxis të gjithë amerikanët të lanë duart, të distancohen dhe të vendosin maska. Siç e kam thënë shumë herë, gjërat ka të ngjarë të përkeqësohen përsëri ndërsa përhapen variante të reja, dhe përmirësimi aktual mund të ndryshojë”, tha ai në një deklaratë.

Autorizimi nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) erdhi pasi një komitet i jashtëm ekspertësh mbështesin unanimisht vaksinën të premten.

Rezultatet nga provat e kryera në Sh.B.A, Afrika e Jugut dhe Brazil treguan se ishte më shumë se 85% efektive në parandalimin e sëmundjes serioze dhe 66% efektive në përgjithësi kur përfshiheshin raste të moderuara.

Veçanërisht, nuk kishte vdekje midis pjesëmarrësve që kishin marrë vaksinën dhe nuk kishte pranime në spital pas 28 ditësh pas vaksinës.

Mbrojtja e përgjithshme ishte më e ulët në Afrikën e Jugut dhe Brazil, ku variantet e virusit janë bërë dominuese, por mbrojtja ndaj sëmundjeve të rënda ose kritike ishte "po aq e lartë".                                                                                                                                                            

Të fundit