Flash News

Bota

SHBA zbulon komplotin e Iranit për të vrarë John Bolton

SHBA zbulon komplotin e Iranit për të vrarë John Bolton

Departamenti i Drejtësisë i SHBA tha se kishte zbuluar një komplot iranian për të vrarë ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton, dhe hodhi akuza kundër një anëtari të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike.

Departamenti i Drejtësisë tha se 45-vjeçari Shahram Poursafi kishte ofruar të paguante një individ në Shtetet e Bashkuara 300,000 dollarë për të vrarë Boltonin, ish-ambasadorin e SHBA në Kombet e Bashkuara.

Departamenti i Drejtësisë tha se plani ka të ngjarë të jetë vendosur si hakmarrje për vrasjen e komandantit të lartë të Gardës Qassem Soleimani në Irak në janar 2020.

Irani i hodhi poshtë akuzat e SHBA si "të pabaza".

“Irani paralajmëron fuqishëm kundër çdo veprimi kundër qytetarëve iranianë nën pretekstin e këtyre akuzave qesharake dhe të pabaza”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Nasser Kanaani, sipas mediave iraniane.

Pretendimi i SHBA erdhi ndërsa Irani po diskuton një marrëveshje të propozuar në bisedimet e Vjenës për të ringjallur marrëveshjen e vitit 2015 që synon të parandalojë Teheranin nga zhvillimi i armëve bërthamore.

Për muaj të tërë Teherani e ka anuluar marrëveshjen, të quajtur zyrtarisht Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA), duke kërkuar që Shtetet e Bashkuara të heqin përcaktimin zyrtar të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike si sponsor të terrorizmit.

Informator i FBI-së

Sipas akuzave, Poursafi u përpoq të organizonte vrasjen e Boltonit duke filluar nga tetori 2021, kur ai kontaktoi në internet një person të paidentifikuar në Shtetet e Bashkuara, duke thënë fillimisht se donte të porosiste fotografi të Boltonit.

Ai person e kaloi iranianin në një kontakt tjetër, i cili më pas Poursafi kërkoi të vriste Boltonin. Ai ofroi 250,000 dollarë, të cilat më pas u negociuan deri në 300,000 dollarë.

Por personi i dytë, thonë dokumentet e gjykatës, ishte një informator i Byrosë Federale të Hetimit të SHBA. Informatori ngeci, duke pritur për një pagesë fillestare, por vetëm në fund të prillit Poursafi dërgoi para, duke paguar në kriptomonedhë.

Poursafi u akuzua për përdorimin e objekteve tregtare ndërshtetërore në kryerjen e vrasjes me pagesë, e cila dënohet deri në 10 vjet burg, dhe për ofrimin dhe përpjekjen për të ofruar mbështetje materiale për një komplot vrasjeje transnacionale, e cila mbart një dënim 15-vjeçar.

"Skifteri" i politikës së jashtme

Bolton, një nga "skifterët" kryesorë të establishmentit të politikës së jashtme amerikane dhe një kritik i fortë i Iranit, ishte këshilltar për sigurinë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë të presidentit Donald Trump nga prilli 2018 deri në shtator 2019.

Në administratën e presidentit Xhorxh Bush, ai ishte ambasador në Kombet e Bashkuara nga 2005-2006.

Ai kundërshtoi fuqimisht JCPOA-n e vitit 2015 që vendoste kufizime në programin bërthamor të Iranit dhe mbështeti tërheqjen e njëanshme të administratës Trump nga pakti në maj 2018.

Dokumentet e gjykatës treguan se Bolton ishte në dijeni të komplotit dhe bashkëpunoi me hetuesit, duke lejuar që fotografitë e tij jashtë zyrës së tij në Uashington t'i dërgoheshin Poursafit.

Gjithashtu zbulon se Poursafi merrte inteligjencë mbi lëvizjet e Boltonit nga burime të tjera brenda Shteteve të Bashkuara.

Në mesazhet e koduara me informatorin, Poursafi zbuloi se komploti lidhej me dëshirën e Teheranit për hakmarrje për vrasjen e Soleimani nga SHBA.

Soleimani ishte kreu i Forcës Quds të Gardës Revolucionare të Iranit dhe mbajti personalisht rrjetin e saj të aleatëve dhe përfaqësuesve në të gjithë rajonin e Gjirit.

Ai ishte në shënjestër të një sulmi me dron të SHBA-së menjëherë pasi ai zbarkoi në aeroportin e Bagdadit më 7 janar 2020.

Që nga ajo sulm, Teherani është zotuar se do të hakmerret, u rrit siguria për zyrtarin amerikan, duke përfshirë Mike Pompeo, i cili ishte sekretar i shtetit në kohën e vrasjes së Soleimani, dhe më parë drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës.

Në një deklaratë, Bolton kritikoi qeverinë e Iranit si "gënjeshtare, terroristë dhe armiq të Shteteve të Bashkuara" dhe i kërkoi Presidentit Joe Biden të mos rivendoste marrëveshjen bërthamore.

Bashkimi Evropian, i cili po ndërmjetëson bisedimet, tha të hënën se një marrëveshje përfundimtare u ishte dorëzuar Shteteve të Bashkuara dhe Iranit.

Burimi: Euroactiv

Të fundit