Flash News

Bota

Shefi i inteligjencës britanike: Putin po e humbet luftën e informacionit në Ukrainë

Shefi i inteligjencës britanike: Putin po e humbet luftën e

Rusia nuk ka arritur të fitojë terren në hapësirën kibernetike kundër Ukrainës pothuajse gjashtë muaj pas pushtimit të saj, tha kreu i shërbimit të inteligjencës britanike GCHQ.

Jeremy Fleming, kreu i inteligjencës, në një shkrim në The Economist, shkroi se të dy vendet kanë përdorur aftësitë e tyre kibernetike në luftën në Ukrainë, shkruan Reuters.

"Deri më tani, presidenti Putin e ka humbur tërësisht luftën e informacionit në Ukrainë dhe në Perëndim. Ne nuk duhet të nënvlerësojmë se si po luhet dezinformimi rus diku tjetër në botë," shkroi Fleming.

Fleming tha se Rusia kishte vendosur WhisperGate , një malware, për të shkatërruar dhe dëmtuar sistemet e qeverisë ukrainase.

Rusia më parë përdori të njëjtën metodë në Siri dhe Ballkan, dhe dezinformimi në internet ishte një pjesë kyçe e strategjisë së Rusisë. Në Ukrainë, inteligjenca britanike arriti të përgjonte dhe të jepte një paralajmërim në kohë, sipas Fleming.

Të fundit