Flash News

Bota

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase: Putin ka kancer, lufta do të përfundojë deri në fund të vitit

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase: Putin ka kancer, lufta do

Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës thotë se lufta me Rusinë po shkon aq mirë, sa do të arrijë një pikë kthese nga mesi i gushtit dhe do të përfundojë deri në fund të vitit. Ky është parashikimi më i saktë dhe më optimist nga një zyrtar i lartë ukrainas deri më tani.

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase: Putin ka kancer, lufta do

Në një intervistë ekskluzive me Sky News, gjeneralmajor Kyrylo Budanov tha gjithashtu se një grusht shteti për të hequr Vladimir Putin tashmë është duke u zhvilluar në Rusi dhe udhëheqësi rus është i sëmurë rëndë me kancer.

Zyra e gjeneralit është e errët dhe e mbushur me mjete lufte dhe spiunazhi, thasë me rërë të grumbulluara në dritaret e saj, mitralozë të grumbulluar në dysheme dhe një karikator pushkësh rezervë në tryezën e tij të përdorur si peshë letre. Ai është jashtëzakonisht i ri për të udhëhequr agjencinë e inteligjencës ushtarake të vendit të tij në vetëm 36 vjeç dhe flet me saktësinë e thatë të tregtisë së tij.

Ai tregoi pak emocione, duke buzëqeshur vetëm një herë teksa tha në anglisht: “Unë jam optimist”.

Gjenerali Budanov parashikoi saktë se kur do të ndodhte pushtimi rus kur të tjerët në qeverinë e tij ishin publikisht skeptikë dhe tani thotë se është i sigurt për parashikimin e përfundimit të tij.

“Pika e thyerjes do të jetë në pjesën e dytë të gushtit. Shumica e aksioneve luftarake aktive do të kenë përfunduar deri në fund të këtij viti. Si rezultat, ne do të rinovojmë fuqinë ukrainase në të gjitha territoret tona që kemi humbur, përfshirë Donbasin dhe Krimenë."

Taktikat e Rusisë nuk kanë ndryshuar pavarësisht nga zhvendosja e saj në lindje, thotë ai, dhe Rusia po vuan humbje të mëdha edhe pse ai nuk do të tërhiqej nga viktimat ukrainase. Rusia është vetëm një "turmë njerëzish me armë"

Ai tha se nuk ishte i befasuar nga pengesat e Rusisë në luftë.

"Ne dimë gjithçka për armikun tonë. Ne dimë për planet e tyre pothuajse teksa po bëhen. Evropa e sheh Rusinë si një kërcënim të madh. Ata kanë frikë nga agresioni i saj. Ne kemi luftuar Rusinë për tetë vjet dhe mund të themi se kjo fuqi ruse shumë e reklamuar është një mit. Nuk është aq e fuqishme. Është një turmë njerëzish me armë."

Forcat ruse janë shtyrë pothuajse në kufirin rreth Kharkiv-it, thotë ai, dhe një sulm i fundit ndaj forcave më në jug që përpiqeshin të kalonin Siverskyy Donets shkaktoi dëme të konsiderueshme.

Pasojat e saj janë kapur në foto dramatike ajrore.

"Unë mund të konfirmoj se ata pësuan humbje të mëdha në fuqi punëtore dhe armaturë dhe mund të them se kur ndodhën sulmet e artilerisë, shumë nga ekuipazhet braktisën pajisjet e tyre," tha gjenerali Budanov.

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase: Putin ka kancer, lufta do

'E pamundur të ndalosh grushtin e shtetit'

Gjenerali Budanov tha gjithashtu për Sky News se disfata në Ukrainë do të çojë në largimin e liderit rus dhe në shpërbërjen e vendit.

"Kjo përfundimisht do të çojë në ndryshimin e udhëheqjes së Federatës Ruse. Ky proces tashmë ka nisur dhe ata janë drejt kësaj rrugë."

A do të thotë kjo që një grusht shteti është duke u zhvilluar?

"Po," u përgjigj ai.

Ata po lëvizin në këtë mënyrë dhe është e pamundur të ndalohet. Ai pretendoi se Putin është në një "gjendje shumë të keqe psikologjike dhe fizike dhe është shumë i sëmurë".

Udhëheqësi rus ka kancer dhe sëmundje të tjera, thotë ai. Ai hodhi poshtë sugjerimet se po përhapte propagandë si pjesë e luftës së informacionit dhe ishte i sigurt për pretendimet e tij.

"Është puna ime, është puna ime, nëse jo unë, kush do ta dijë këtë?"

Zyrtarët ukrainas kanë hedhur dyshime për mirëqenien mendore dhe fizike të Putinit më parë dhe kanë deklaruar sigurinë e tyre për të fituar përfundimisht, por deri në këtë intervistë, asnjë nuk ka qenë kaq specifik dhe nuk ka përcaktuar një afat kohor për fitoren, një shenjë e besimit të tyre në rritje në fushën e betejës.

Të fundit