Flash News

Bota

Shpallet gjendja e jashtëzakonshme/ Uragani Ian pritet të godasë Floridan, Biden anulon udhëtimin

Shpallet gjendja e jashtëzakonshme/ Uragani Ian pritet të godasë

Guvernatori Ron DeSantis shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Florida, pasi stuhia tropikale Ian u forcua mbi Karaibe dhe parashikohet të godasë të gjithë shtetin. DeSantis iu kërkoi banorëve të përgatiteshin për një stuhi që mund të godasë pjesë të mëdha të Floridës.

"Kjo stuhi ka potencialin të forcohet në një uragan të madh dhe ne inkurajojmë të gjithë qytetarët të bëjnë përgatitjet e tyre," tha DeSantis në një deklaratë.

Presidenti Joe Biden shpalli gjithashtu një gjendje emergjence për shtetin, duke autorizuar Departamentin e Sigurisë Kombëtare dhe Agjencinë Federale të Menaxhimit të Emergjencave, ose FEMA, për të koordinuar përpjekjet për lehtësimin e fatkeqësive dhe për të ofruar ndihmë për të mbrojtur jetët dhe pronat. Presidenti shtyu një udhëtim të planifikuar në 27 shtator në Florida për shkak të stuhisë.

Qendra Kombëtare e Uraganeve tha se Ian parashikohej të forcohej përpara se të lëvizte mbi Kubën perëndimore dhe drejt bregut perëndimor të Floridës dhe Florida Panhandle nga mesi i javës së ardhshme.

John Cangialosi, një specialist i lartë i uraganeve në qendrën me bazë në Miami, tha se ende nuk ishte e qartë saktësisht se ku do të godasë Ian më fort në Florida. Ai tha se banorët e shtetit duhet të fillojnë të përgatiten për stuhinë, duke përfshirë mbledhjen e furnizimeve për ndërprerjet e mundshme të energjisë.

Burimi: AP

 

Të fundit