Flash News

Bota

Shpërthim vdekjeprurës në një bazë ushtarake në Irak

Shpërthim vdekjeprurës në një bazë ushtarake në

Një person u vra dhe tetë u plagosën në një shpërthim gjatë natës në një bazë ushtarake irakiane që strehon një koalicion të grupeve të armatosura pro-iraniane.

Detajet e plota mbeten të paqarta disa orë pasi shpërthimi goditi bazën ushtarake Kalsu në provincën Babiloni në jug të Bagdadit, ku janë vendosur ushtria e rregullt, policia dhe anëtarët e Forcave të Mobilizimit Popullor të Irakut, ose Hashed al-Shaabi.

Shpërthimi vjen disa ditë pasi Irani nisi një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit, i cili thuhet se u përgjigj me një sulm me dron mbi republikën islamike më 19 prill, mes tensioneve të nxitura nga lufta e Gazës.

Të fundit