Flash News

Bota

Shpërthimet nga rrjedhjet e gazit në Baltik, reagon ashpër BE: Ishin të qëllimshme, do të ketë pasoja të rënda!

Shpërthimet nga rrjedhjet e gazit në Baltik, reagon ashpër BE:

Dy rrjedhje gazi nga Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 u regjistruan në detin Baltik. Sizmiologët folën për "dy shpërthime të forta" në ujërat pranë zonës së prekur nga rrjedhjet e gazit.

Është e paqartë se çfarë i shkaktoi shpërthimet, por ato janë rezultat i "veprimeve të qëllimshme", sipas kryeministres së Danimarkës, Mette Frederiksen.

Homologu i saj polak, Mateusz Morawiecki, e quajti atë "një akt sabotimi".

Shefja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyena ra dakord që rrjedhjet ishin qëllimshme dhe paralajmëroi për "përgjigjjen më të fortë të mundshme".

"Kjo nuk është një çarje e vogël. Është një vrimë vërtet e madhe," tha Agjencia Daneze e Energjisë.

Një tjetër rrjedhje u zbulua në Nord Stream 2, i cili ishte nuk ka funksionuar pas pushtimit rus të Ukrainës.

Imazhet dhe videot e publikuara nga ushtria daneze treguan një zonë të madhe gazi që flluskonte në sipërfaqen e Detit Baltik.

'Vështirë të imagjinohet se është një rastësi'

Më herët, Frederiksen nuk shkoi aq larg sa Moraëiecki, përkundrazi tha se sabotimi nuk mund të përjashtohej.

“Është ende herët për të konkluduar, por është një situatë e jashtëzakonshme”, tha ajo. "Ka tre rrjedhje, dhe për këtë arsye është e vështirë të imagjinohet se ajo që po ndodh është një rastësi."

“Sot ne u përballëm me një akt sabotimi, nuk i dimë të gjitha detajet e asaj që ndodhi, por e shohim qartë se është një akt sabotimi, që lidhet me hapin tjetër të përshkallëzimit të situatës në Ukrainë”, tha Moraëiecki.

Cili ka qenë reagimi?

Brukseli i ka dënuar aktin dhe ka paralajmëruar për pasoja.

"Çdo ndërprerje e qëllimshme e infrastrukturës aktive evropiane të energjisë është e papranueshme dhe do të çojë në përgjigjen më të fortë të mundshme", tha shefja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen.

BE tha në një deklaratë se rrjedhjet e gazit nuk kishin ndikuar në sigurinë e furnizimit të bllokut "deri më tani".

Në Rusi, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e quajti lajmin "shumë shqetësues" dhe tha se asnjë opsion nuk duhet "të përjashtohet tani".

"Kjo është një çështje që lidhet me sigurinë energjetike të të gjithë kontinentit," tha Peskov.

Shtetet e Bashkuara ngritën spektrin e një sulmi të synuar, por ishin të kujdesshme që të mos nxirrnin përfundime.

Me një gjatësi prej 1200 km, Nord Stream 1 ka kapacitetin për të transportuar deri në 170 milionë metra kub gaz në ditë (ose 55 miliardë metra kub në vit). Rusia është akuzuar për manipulim të furnizimeve pasi u godit me gjashtë grupe sanksionesh të BE-së pas luftës në Ukrainë. Flukset arritën 20% të kapacitetit maksimal në verë përpara se tubacioni të mbyllej.

Nord Stream 2, i cili u ndërtua paralelisht me kanalin origjinal, supozohej të dyfishonte kapacitetin e tij total në 110 miliardë metra kub vjetor, por projekti, i cili tërhoqi kritika të ashpra nga Polonia, shtetet baltike dhe Ukraina, nuk mori kurrë autorizim.

Burimia: Euronews

Të fundit