Bota

Është subjekt i sanksioneve amerikane, Ebrahim Raisi zgjidhet presidenti i ri i Iranit

Është subjekt i sanksioneve amerikane, Ebrahim Raisi zgjidhet

Kleriku ultrakonservator i Iranit dhe shefi i gjyqësorit Ebrahim Raisi ka fituar zgjedhjet presidenciale, tha të shtunën ministri i jashtëm i vendit.

Mohammad Javad Zarif e bëri njoftimin një ditë pasi iranianët votuan në një garë që u shoqërua nga bojkotet dhe pjesëmarrja e ulët.

Raisi fitoi 62% të votave me rreth 90% të votave të numëruara nga zgjedhjet e së Premtes, thanë zyrtarët e sondazhit.

Fitorja mbi 'propagandën e armikut'

Udhëheqësi Suprem Ajatollah Ali Khamenei përshëndeti zgjedhjet si një fitore për kombin mbi "propagandën e armikut".

"Fituesi i madh i zgjedhjeve të djeshme është kombi iranian sepse ai është ngritur edhe një herë përballë propagandës së mediave mercenare të armikut," tha Khameini.

Presidenti i moderuar në largim Hassan Rouhani tha gjithashtu në një fjalim televiziv të Shtunën se pasardhësi i tij ishte zgjedhur, pa përmendur fituesin.

"Unë i përgëzoj njerëzit për zgjedhjen e tyre," tha Rouhani. "Urimet e mia zyrtare do të vijnë më vonë, por ne e dimë kush mori mjaft vota në këto zgjedhje dhe kush zgjidhet sot nga populli."

Garuesit e tjerë - përfshirë dy kandidatë ultrakonservatorë, Mohsen Rezaei dhe Amirhossein Ghazizadeh Hashemi, dhe një reformist Abdolnasser Hemmati - shprehimisht e përgëzuan Raisi.

Raisi do të pasojë Rouhani, i cili nuk mund të kandidojë përsëri pasi shërbeu dy mandate radhazi katër-vjeçare. Ai largohet nga zyra në gusht.

Raisi, një aleat i ngushtë i zotit Khamenei që është zotuar të luftojë korrupsionin, është subjekt i sanksioneve amerikane lidhur me përfshirjen e tij të dyshuar në ekzekutimin e të burgosurve politikë dekada më parë.

Të fundit