Flash News

Bota

Si po rinovon Ukraina armët e epokës sovjetike për një fushë beteje të shekullit të 21-të

Si po rinovon Ukraina armët e epokës sovjetike për një

Përgjatë vijës së frontit lindor, në qendrat komanduese nëpër bodrume të fshehura pas dyerve metalike, ushtarët ukrainas drejtojnë zjarr artilerie si një përpjekje të për të penguar përparimin rus.

Lufta e tyre më e ashpër po zhvillohet për qytetin Bakhmut, të rrethuar prej muajsh nga forcat ruse. Egërsia e asaj beteje duket që në momentet e para të afrimit drejt qytetit, ku tym i zi buron nga blloqet e apartamenteve.

Ndërsa një ekip i CNN hyri me makinë në rrugën kryesore, një predhë ruse ra në një ndërtesë vetëm disa dhjetëra metra larg. Pak çaste më vonë, një predhë tjetër u përplas përsëri në ndërtesë.

Kremlini ka përqendruar një numër të madh forcash në këtë sulm ndaj Bakhmutit dhe trupat e Ukrainës po luftojnë, thotë Petro, komandanti i Gardës Kombëtare që drejton këtë njësi.

“Ndihet si një sulm i vazhdueshëm, pa ndalim,” thotë ai. "E vetmja dritare për të pushuar është kur ata mbesin pa njerëz dhe presin përforcime."

Ashtu si të tjerët në ushtrinë ukrainase, Petro përdor vetëm emrin e tij të parë, për të mbrojtur identitetin e tij.

Ai përshkruan një betejë në të cilën Rusia ka dërguar valë pas valë forcash, duke u kujdesur pak nëse ato do të kositeshin.

“Taktika e tyre po i dërgon përpara këta të varfër që ne duhet t'i eliminojmë,” shpjegon Petro. “Ata nuk mund ta marrin Bakhmutin me një sulm të drejtpërdrejtë, kështu që ata e rrethuan atë. Na u desh të lëviznim nga zonat urbane në fushat ku jemi shumë të ekspozuar ndaj artilerisë”.

Disa ushtarë rusë kanë përshkruar viktima të konsiderueshme nga radhët e Moskës, megjithëse Ministria ruse e Mbrojtjes në fillim të këtij muaji pretendoi se humbjet "nuk e kalonin 1% të forcës luftarake dhe 7% të të plagosurve".

Komandantët ukrainas ankohen gjithashtu për mungesën e komunikimit midis njësive dhe se atyre u mungojnë mjaft oficerë të nivelit më të ulët për t'i mbajtur ushtarët të motivuar dhe në luftë pas muajsh lufte rraskapitëse.

Tuman, komandanti i baterisë, merr koordinatat në një celular në njërën dorë dhe i shkruan në një fletore që mban në tjetrën. Ai pretendon se saktësia e artilerisë ruse është përkeqësuar.

"Saktësia e tyre ra," thotë ai. "Por raundet e tyre po fluturojnë mbi ne gjatë gjithë kohës."/CNN

 

Të fundit