Flash News

Bota

Sunak konfirmon se avionët e Mbretërisë së Bashkuar rrëzuan dronët iranianë

Sunak konfirmon se avionët e Mbretërisë së Bashkuar

Kryeministri britanik Rishi Sunak dënoi sulmin e Iranit ndaj Izraelit mbrëmë dhe konfirmoi se avionët e Mbretërisë së Bashkuar rrëzuan një numër të dronëve sulmues iranianë.

“Mbretëria e Bashkuar mori pjesë në një përpjekje të koordinuar ndërkombëtare për të kapur raketat dhe dronët e lëshuar nga Irani. RAF dërgoi avionë shtesë në rajon”, tha ai.

Sunak thotë se sulmi i Iranit ishte një "përshkallëzim i rrezikshëm dhe i panevojshëm, të cilin unë e kam dënuar me termat më të ashpër".

Të fundit