Flash News

Bota

Tensionet me Rusinë, mbërrin nga SHBA dërgesa e parë e ndihmës ushtarake në Ukrainë

Tensionet me Rusinë, mbërrin nga SHBA dërgesa e parë e

Shtetet e Bashkuara thonë se dërgesa e parë e ndihmës ushtarake e premtuar nga Presidenti Joe Biden për Ukrainën në mes të bllokimit me Rusinë ka mbërritur në Kiev.

Të premten vonë, ambasada e SHBA-së në Kiev postoi në Twitter foto të një ngarkese që ajo tha se sapo kishte mbërritur nga SHBA, me vlere rreth 200,000 paund, duke përfshirë municione për mbrojtësit e vijës së parë të Ukrainës".

Dërgesa demonstroi "angazhimin e Uashingtonit për të ndihmuar Ukrainën të forcojë mbrojtjen e saj përballë agresionit rus në rritje", tha ambasada në Twitter.

Diplomatët e lartë amerikanë dhe rusë ranë dakord të premten të vazhdojnë të bisedojnë pwr ngwrçin lidhur me  Ukrainën, edhe pse takimi i tyre nuk solli asnjë lëvizje në krizën më të keqe të sigurisë që u shfaq midis Moskës dhe Perëndimit që nga Lufta e Ftohtë.

Rusia ka grumbulluar dhjetëra mijëra trupa në kufirin ukrainas dhe aleatët perëndimorë gjithashtu kanë furnizuar Ukrainën me armë dhe pajisje.

Britania dërgoi raketa antitank në fillim të kësaj jave, ndërsa ministrat e mbrojtjes të vendeve baltike lëshuan një deklaratë duke thënë se ata morën miratimin e SHBA për të dërguar raketa të mbrojtjes ajrore Stinger dhe raketa antitank Javelin për të forcuar mbrojtjen e Kievit.

Po ashtu, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë, anëtare e NATO-s, e cila shpalli lidhjet e saj të forta me Rusinë dhe Ukrainën, rinovoi një ofertë për të ndërmjetësuar midis dy vendeve. Erdogan tha se planifikon të vizitojë Kievin muajin e ardhshëm, duke shtuar se do të zhvillojë gjithashtu bisedime me Putinin.

Rusia e ka rritur më tej planin duke njoftuar më shumë stërvitje ushtarake në rajon. Ajo gjithashtu ka refuzuar të përjashtojë mundësinë e dislokimeve ushtarake në Karaibe dhe Putini ka kontaktuar me liderët kundërshtarë të Perëndimit.

Moska mohon se po planifikon një pushtim të Ukrainës, dhe në vend të kësaj akuzon Perëndimin për komplot "provokimesh" në vend, duke përmendur dërgimin e armëve nga MB në ditët e fundit.

Rusia kërkon garanci të detyrueshme sigurie, duke përfshirë një ndalim të përhershëm të anëtarësimit të Ukrainës në NATO, për të cilin synon Kievi, dhe heqjen e pjesës më të madhe të pranisë ushtarake të SHBA-së dhe aleatëve në Evropën Lindore.

Uashingtoni, Brukseli dhe NATO i kanë hedhur poshtë këto kërkesa dhe kanë paralajmëruar se çdo sulm ndaj Ukrainës do të kishte pasoja të kushtueshme.

Të fundit