Flash News

Bota

Tensionet Rusi-Ukrainë, NATO ‘blindon’ me avionë luftarakë Evropën Lindore

Tensionet Rusi-Ukrainë, NATO ‘blindon’ me avionë

NATO ka dërguar forca shtesë përfshirë këtu anije dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore, për të qenë në gatishmëri me qëllim parandalimin e mësymjes së Rusisë në territorin e Ukrainës.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se mirëpret të gjithë aleatët për të dhënë kontributin e tyre në shtimin e forcave të NATO-s në Evropën Lindore.

“Unë mirëpres aleatët që kontribuojnë me forca shtesë në NATO. NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët, duke përfshirë edhe përforcimin e pjesës lindore të Aleancës. Ne gjithmonë do t'i përgjigjemi çdo përkeqësimi të mjedisit tonë të sigurisë, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes sonë kolektive",ka deklaruar Stoltenberg.

Britania tha se po tërhiqte një pjesë të stafit dhe vartësve nga ambasada e saj në Ukrainë si përgjigje ndaj "një kërcënimi në rritje nga Rusia", një ditë pasi Shtetet e Bashkuara thanë se po urdhëronin anëtarët e familjeve të diplomatëve të largoheshin.

Diplomatët amerikanë në ambasadën në Kiev po lejoheshin të largoheshin vullnetarisht.

Tensionet rreth Ukrainës kanë kontribuar në një rritje të naftës, me të fundit Rusi-SHBA. bisedimet të premten nuk arritën të prodhonin ndonjë përparim të madh.

Rusia po kërkon që NATO të tërheqë një premtim për të lejuar anëtarësimin e Ukrainës një ditë dhe që aleanca të tërheqë trupat dhe armatimet nga ish vendet komuniste në Evropën Lindore që iu bashkuan pas Luftës së Ftohtë.

Uashingtoni thotë se këto kërkesa nuk janë fillestare, por është gati të diskutojë ide të tjera mbi kontrollin e armëve, vendosjen e raketave dhe masat e ndërtimit të besimit.

Të fundit