Flash News

Bota

Testimet e raketave balistike/ Japonia, Koreja e Jugut dhe SHBA vendosin sanksione ndaj “Veriut”

Testimet e raketave balistike/ Japonia, Koreja e Jugut dhe SHBA vendosin

Japonia, Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj zyrtarëve të Koresë së Veriut të lidhur me programet e paligjshme të armëve të vendit.

Uashingtoni tha se raketat balistike të Phenianit "paraqesin rreziqe të mëdha për rajonin dhe mbarë botën". Departamenti Amerikan i Thesarit sanksionoi Jon Il Ho, Yu Jin dhe Kim Su Gil, të cilët Bashkimi Evropian “i ndëshkoi” në muajin prill.

Sanksionet ngrijnë çdo pasuri me bazë në SHBA të individëve dhe ndalojnë marrëdhëniet me ta, por duken kryesisht simbolike.

Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut njoftoi sanksione ndaj shtatë individëve të tjerë, duke përfshirë një person nga Singapori dhe një Tajvanez, dhe tetë entitete. Të gjithë janë tashmë nën sanksionet e SHBA-së të vendosura midis janarit 2018 dhe tetorit 2022, tha ministria.

Japonia caktoi gjithashtu tre entitete dhe një individ për sanksione të reja, tha ministria e jashtme e Japonisë, duke përfshirë Grupin Lazarus, i cili dyshohet se ka kryer sulme kibernetike.

Kina dhe Rusia kanë bllokuar përpjekjet e fundit për të vendosur më shumë sanksione të Kombeve të Bashkuara ndaj Koresë së Veriut, duke thënë se ato duhet të lehtësohen për të nisur bisedimet dhe për të shmangur dëmtimin humanitar. Kjo e ka lënë Uashingtonin të përqëndrohet në përpjekjet trepalëshe me Japoninë dhe Korenë e Jugut, si dhe me partnerët evropianë.

Sanksionet e fundit pasojnë një test të raketës balistike ndërkontinentale në 18 nëntor nga Koreja e Veriut, pjesë e një serie rekord prej më shumë se 60 lëshime raketash këtë vit dhe mes shqetësimeve se vendi mund të jetë gati të rifillojë testimin e armëve bërthamore, i cili është pezulluar që nga viti 2017.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit