Flash News

Bota

Thyhet rekordi, Sydney regjistron vitin më të lagësht në histori

Thyhet rekordi, Sydney regjistron vitin më të lagësht në

Me 86 ditë të mbetura nga viti 2022, qyteti më i madh i Australisë, Sydney, ka thyer rekordin e tij vjetor të reshjeve.

Qyteti ka regjistruar mbi 2200 mm reshje që nga janari, njoftoi agjencia e motit në Australi.

Përmbytjet e përhapura në të gjithë Australinë, kanë vrarë tashmë më shumë se 20 njerëz këtë vit.

Njerëzit në Sydney janë paralajmëruar për rreziqet e menjëhershme të përmbytjeve dhe për t'u përgatitur për një verë tjetër të lagësht.

Rekordi i mëparshëm i reshjeve të Sidneit prej 2,194 mm u vendos në vitin 1950.

Më shumë shira dhe stuhi parashikohen për ditët në vijim, por ujëmbledhësit janë mbushur , digat janë plot dhe lumenjtë tashmë janë fryrë, tha Byroja e Meteorologjisë.

Kjo do të thotë se shumë zona janë të përgatitura për përmbytje të shpejta. Mijëra shtëpi mbetën të pabanueshme kur përmbytjet goditën NSË dhe Queensland në shkurt dhe mars.

Ekspertët thonë se moti i lagësht i kohëve të fundit është nxitur nga ndryshimet klimatike dhe fenomeni La Niña.

Në Australi, një La Niña rrit gjasat e shiut, cikloneve dhe temperaturave më të ftohta gjatë ditës.

Burimi: BBC

Të fundit