Flash News

Bota

Tre studentë palestinezë qëllohen për vdekje pranë kampusit amerikan

Tre studentë palestinezë qëllohen për vdekje pranë

Familjet e tre studentëve palestinezë të vrarë të shtunën në shtetin amerikan të Vermontit i kanë kërkuar policisë që të hetojë sulmin si një krim urrejtjeje.

Hisham Awartani, Tahseen Ahmed dhe Kinnan Abdalhamid u përballën dhe u qëlluan nga një burrë pranë Kampusit të Universitetit të Vermontit.

Oficerët po hetojnë një motiv të mundshëm, por thonë se viktimat kishin veshur keffiyeh - një shall tradicional - dhe flisnin arabisht kur u sulmuan. Një i dyshuar është arrestuar.

Policia e Burlington e ka identifikuar të dyshuarin si Jason J Eaton, 48 vjeç.

Të tre studentët morën pjesë në Ramallah Friends School, një shkollë private jofitimprurëse e drejtuar nga Quaker në Ramallah.

Të fundit