Flash News

Bota

Trump fiton Karolinën e Jugut duke mposhtur Nikki Haley në shtetin e saj

Trump fiton Karolinën e Jugut duke mposhtur Nikki Haley në shtetin e

Donald Trump e mposhti lehtësisht Nikki Haley-n në garën republikane të Karolinës së Jugut të shtunën, duke e zgjatur brezin e tij të fitoreve ndërsa ai marshon drejt një nominimi të tretë radhazi presidencial dhe një revansh me presidentin demokrat Joe Biden.

Ish-presidenti ishte favorizuar gjerësisht për të fituar shtetin jugor, pavarësisht nga litania e tij e akuzave penale dhe statusi i Haley-t si një vendas i Karolinës së Jugut, i cili fitoi dy mandate si guvernator, shkruan Reuters

Fitorja e madhe forcoi thirrjet nga aleatët e Trump që Haley, sfiduesja e tij e fundit e mbetur, duhet të largohej nga gara.

Por Haley, e cila i tejkaloi pritshmëritë e bazuara në sondazhet e opinionit, këmbënguli me sfidë se ajo do të luftonte të paktën gjatë "Super të Martës" më 5 mars, kur republikanët në 15 shtete dhe një territor amerikan do të votojnë.

Trump fitoi me 59.8% mbështetje kundrejt 39.5% për Haley me 99% të votave të pritshme të numëruara, sipas Edison Research. Sondazhet mbarëkombëtare të opinionit para të shtunës i kishin dhënë Trump një epërsi mesatare prej 27.6 pikë përqindjeje, sipas faqes së internetit të gjurmimit 538.

 Trump ka dominuar të pesë garat paraprake republikane deri më tani - në Iowa, New Hampshire, Nevada, Ishujt e Virgjër të SHBA-së dhe tani shteti i Haley-t - duke e lënë Haley-n pa rrugë të dukshme drejt nominimit republikan.

 

Të fundit