Flash News

Bota

Trump largohet nga Uashingtoni ditën e inaugurimit të Joe Biden si president i SHBA

Trump largohet nga Uashingtoni ditën e inaugurimit të Joe Biden si

Presidenti Donald Trump do të largohet nga Uashingtoni të Mërkurën në mëngjes, përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, sipas Associated Press.

Trump do të bëhet me një ceremoni nisjeje në Joint Base Andreës, sipas një personi të njohur i cili foli për AP në kushte anonimiteti sepse planet e Trump nuk janë njoftuar zyrtarisht.

Zyrtarët po konsiderojnë një bandë ushtarake dhe përshëndetje me 21 armë për ngjarjen.

Trump tashmë ka njoftuar se nuk do të marrë  pjesë në inaugurimin e Biden duke thyer traditën, pasi kaloi muaj të tërë duke bërë akuza të pabazuara për mashtrim zgjedhor.

Nënpresidenti Mike Pence pritet të marrë pjesë në inaugurimin, kurse Trump pritet të qëndrojë në Florida me një grup të vogël ndihmësish.

Ditari politik

Të fundit