Bota

Trump thyen traditën, nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e Joe Biden si presidenti i ri i SHBA

Trump thyen traditën, nuk do të marrë pjesë në
Presidenti i SHBA Donald Trump dëgjon gjatë një takimi në Washington, D.C., SH.B.A., foto e shkrepur ne 15 qershor 2020.

Presidenti i SHBA Donald Trump nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij, Presidentit të zgjedhur Demokrat Joe Biden, në 20 Janar.

Lajmin e konfirmoi në një postim në twitter, duke thyer një traditë të kahershme të presidentëve në largim që marrin pjesë në betimin e pasardhësve të tyre, shkruan cnbc.

Trump thyen traditën, nuk do të marrë pjesë në

Njoftimi i tij vjen ndërsa Demokratët gjithnjë e më shumë po shikojnë një fajësim të dytë të Trump pasi të mërkurën nxiti trazira në godinën e Capitol në Washington përmes mbështetësve të tij. Për pasojë, humbën jetën pesë persona, mes tyre edhe një polic.

Fitorja e Biden u parashikua nga të gjitha mediat kryesore në mes të nëntorit dhe u konfirmua nga votat e Kolegjit Zgjedhor në mes të Dhjetorit. Presidenti republikan ka insistuar pa prova se zgjedhjet janw manipuluar përmes mashtrimit masiv zgjedhor.

Vendimi i Trump për të mos marrë pjesë në inaugurimin e Biden vjen një ditë pasi ai pranoi zgjedhjet presidenciale.

Ditari politik

Të fundit