Flash News

Bota

“Trupat e NATO-s në Ukrainë”, Putin paralajmëron Perëndimin për rrezikun e luftës bërthamore

“Trupat e NATO-s në Ukrainë”, Putin paralajmëron

Putin paralajmëron Perëndimin për rrezikun e luftës bërthamore, thotë se Moska mund të godasë objektivat perëndimore

Presidenti Vladimir Putin paralajmëroi vendet perëndimore të enjten se ekzistonte një rrezik i vërtetë i luftës bërthamore nëse dërgonin trupat e tyre për të luftuar në Ukrainë.

Ai tha se Moska i kishte armët për të goditur objektivat në Perëndim.

Duke iu drejtuar parlamentit dhe anëtarëve të tjerë të elitës së vendit, Putin, përsëriti akuzën e tij se Perëndimi është i prirur për të dobësuar Rusinë dhe ai sugjeroi se liderët perëndimorë nuk e kuptonin se sa e rrezikshme mund të ishte ndërhyrja e tyre në atë që ai i cilësoi si punët e brendshme të Rusisë, shkruan Reuters.

Ai e parapriu paralajmërimin e tij me një referencë specifike ndaj një ideje, të paraqitur nga presidenti francez Emmanuel Macron të hënën, për anëtarët evropianë të NATO-s që dërgonin trupa tokësore në Ukrainë - një sugjerim që u refuzua shpejt nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Britania dhe të tjerët.

 

Të fundit