Flash News

Bota

Trupi i Alexei Navalny i dorëzohet nënës së yij disa ditë pas vdekjes në burg

Trupi i Alexei Navalny i dorëzohet nënës së yij disa

Trupi i liderit të opozitës ruse Alexei Navalny i është dorëzuar nënës së tij, tha zëdhënësja e tij Kira Yarmysh.

Trupi i Alexeit iu dha nënës së tij. Faleminderit shumë të gjithëve që e kërkuan këtë me ne”, ka shkruar ajo në X.

Detajet e organizimit të funeralit të tij ende nuk janë përcaktuar, tha zëdhënësja dhe është e paqartë nëse autoritetet do të ndërhyjnë, raportojnë mediat e huaja. 

"Ne do të japim informacione kur të bëhet e disponueshme," tha ajo.

Më herët të shtunën, Yulia Navalnaya, e veja e Navalny, akuzoi presidentin Vladimir Putin për tallje me krishterimin duke u përpjekur të detyronte nënën e tij të pranonte një funeral të fshehtë pas vdekjes së tij.

Navalnaya tha në një video të publikuar të shtunën se nëna e Navalny, e cila dëshiron t'i kthehet trupi i djalit të saj, po "torturohet " nga autoritetet që kishin kërcënuar se do ta varrosnin Navalny në burgun e Arktikut. Ata i sugjeruan nënës së tij që ajo të mos ketë shumë kohë për të marrë një vendim sepse trupi po dekompozohet, tha Navalnaya.

Navalny, 47, politikani më i njohur i opozitës ruse, vdiq papritur më 16 shkurt në burg, duke bërë që qindra rusë në të gjithë vendin të derdheshin në përkujtimore të improvizuara me lule dhe qirinj.

Autoritetet kanë arrestuar një sërë njerëzish teksa përpiqen të protestojne përpara zgjedhjeve presidenciale që ai është pothuajse i sigurt se do ta fitojë.  

Të fundit