Bota

“Tubacionet janë boshatisur"/ Evropa po përballet me mungesa ekstreme të ujit, si paraqitet situata në shtete të ndryshme

“Tubacionet janë boshatisur"/ Evropa po përballet me

Qeveria franceze ka ngritur një ekip krize për të trajtuar një thatësirë ​​historike që ka lënë më shumë se 100 komuna pa ujë të pijshëm. Kamionët po çojnë ujë në ato zona, pasi "nuk ka mbetur asgjë në tubacione", tha Ministri për Tranzicionin Ekologjik Christophe Béchu.

"Kjo është një situatë si asgjë që nuk kemi parë ndonjëherë... Dhe lajmi i keq është se, me sa mund të shohim, nuk ka asnjë arsye për të menduar se do të ndalet."

Kryeministrja Elisabeth Borne ka paralajmëruar se Franca po përballet me "thapësirën më të rëndë" të regjistruar ndonjëherë në vend.

Vala e të nxehtit që ka prekur vendin që nga qershori ka bërë që bimësia të thahet, duke krijuar skena që duken vjeshte. Shërbimi kombëtar meteorologjik francez Météo-France parashikon rritje të mëtejshme të temperaturave nga e diela e tutje dhe tokë akoma më të thatë pavarësisht stuhive të fundit.

Në Romë, banorët dhe turistët u freskuan në burimet e shumta të ujit të vendosura në të gjithë qytetin. Destinacionet e njohura turistike si Firence dhe Palermo janë ndër 16 qytetet italiane në listën e "alarmit të kuq", me temperatura që arrijnë 40°C.

Prodhimi i orizit në luginën e lumit Po është nën një kërcënim të madh pasi thatësira dhe moti i nxehtë vazhdojnë të shkaktojnë tharjen e plotë të arave.

Fermerët thonë se të korrat e orizit të përdorur për rizoto mund të dëmtohen me vite nga përmbajtja e kripës në rritje në tokë, e cila po vret bimët.

Një pjesë e një pakete masash qeveritare prej 17 miliardë eurosh për të trajtuar krizën e kostos së jetesës në Itali synon gjithashtu zbutjen e efekteve të thatësirës, ​​më e keqja në 70 vjet në vend.

Muajin e kaluar, ministri i bujqësisë i Italisë paralajmëroi Parlamentin se një e treta e prodhimit bujqësor të Italisë ishte në rrezik për shkak të thatësirës dhe infrastrukturës së dobët të ujit dhe se situata do të përkeqësohet vetëm në vitet në vijim.

Ministri holandez i Infrastrukturës dhe Menaxhimit të Ujit, Mark Harbers u ka bërë thirrje njerëzve që të reduktojnë përdorimin e ujit. Holanda deklaroi të mërkurën një mungesë zyrtare të ujit, pasi tashmë ka vendosur kufizime në bujqësi dhe transportin detar.

Qeveria paralajmëroi se thatësira pritet të "vazhdojë për ca kohë" dhe masat e mëtejshme për të ruajtur ujin. Disa rajone të Holandës, eksportuesi i dytë më i madh bujqësor në botë pas Shteteve të Bashkuara, i kanë ndaluar tashmë fermerët të ujitin të korrat.

Nivelet e ujit në Rhine në Gjermani gjithashtu kanë vazhduar të bien në mot të nxehtë. Kostot e transportit janë rritur sepse anijet nuk mund të lundrojnë në lumë të ngarkuara plotësisht, thanë ndërmjetësit e anijeve të premten.

Transporti i mallrave në lumë vazhdon, por me anije ndonjëherë të detyruara të lundrojnë 75% bosh. Kapaciteti i transportit është tashmë i shtrënguar për shkak të rritjes së kërkesës pas lëvizjes së Gjermanisë për të rritur prodhimin e energjisë elektrike me qymyr, ndërsa ajo po përgatitet për furnizime të reduktuara me gaz nga Rusia.

Në Rumani, nivelet e ujit në Danub kanë rënë aq shumë sa ishujt rërë u shfaqën në rajonin e Kalafatit. Nivelet e Danubit tani janë afër nivelit të tyre më të ulët të të gjitha kohërave.

Qeveria planifikon të rrisë investimet në projektet e ujitjes për të kufizuar dëmtimin e të korrave në të ardhmen. Të mërkurën, Komisioni Evropian u bëri thirrje vendeve anëtare që të ripërdorin ujërat e zeza urbane të trajtuara për ujitje bujqësore.

Pjesë të tjera të Evropës kanë përjetuar gjithashtu kushte të ashpra në fillim të verës. Portugalia muajin e kaluar regjistroi korrikun e saj më të nxehtë që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1931, tha të premten shërbimi i motit IPMA i vendit.

Nxehtësia e përkeqësoi thatësirën e Portugalisë, me 45% të kontinentit në "thapësirë ​​ekstreme" - klasifikimi më i lartë - dhe pjesa tjetër në thatësirë ​​"e rëndë", e cila është e dyta më e larta, deri në fund të korrikut.

Burimi: Euronews

Të fundit