Flash News

Bota

Turqi/ Rrëzohet avioni stërvitor pranë termocentralit të gazit natyror, dy të vdekur

Turqi/ Rrëzohet avioni stërvitor pranë termocentralit të

Dy persona humbën jetën pasi një avion stërvitor u rrëzua në veriperëndim të Turqisë të enjten, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu.

Avioni me një motor të vetëm u rrëzua pranë një termocentrali të gazit natyror në provincën e Bursës, citoi Anadolu të thoshte guvernatori i Bursës, Yakup Canbolat.

Asnjë dëm nuk u raportua menjëherë në impiantin e gazit pasi ekipet e shpëtimit u dërguan në vendngjarje në lagjen Ovaakça.

Avioni ishte nisur nga provinca Sakarya, rreth 150 kilometra në lindje, tha Canbolat.

Shkaku i aksidentit dhe identiteti i viktimave nuk dihen ende.

Kryetari i bashkisë së Bursës, Alinur Aktaş tha se ekipet gjetën dy të vdekur nga ekuipazhi në vendngjarje pak pasi përplasja u raportua në orën 3:40 pasdite (1240 GMT). Ai shtoi se avioni besohet të jetë nisur për në një aeroport në Bursa.

Të fundit