Flash News

Bota

Turqia nuk do ta miratojë ofertën e Suedisë në NATO, Erdogan: Të mos vinë delegacionet për të na bindur

Turqia nuk do ta miratojë ofertën e Suedisë në NATO,

"Turqia nuk do ta miratojë kërkesën e Suedisë për t'u anëtarësuar në NATO - dhe delegacionet suedeze dhe finlandeze nuk duhet të shqetësohen të vijnë në Ankara për ta bindur atë të mbështesë ofertat e tyre" - tha presidenti turk Rexhep Erdogan.

Kjo vjen pasi dy vendet nordike këtë mëngjes aplikuan zyrtarisht për t'u bashkuar me aleancën ushtarake. Turqia ka akuzuar Suedinë dhe Finlandën se strehojnë njerëz që ajo thotë se janë të lidhur me grupet që i konsideron terroriste, përkatësisht grupin militant të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016.

Në një fjalim para deputetëve të Partisë së tij AK në parlament, ai tha se Suedia nuk duhet të presë që Turqia të miratojë ofertën e saj në NATO pa kthyer "terroristët".

“Zgjerimi i NATO-s është kuptimplotë për ne vetëm në përpjesëtim me respektin që do të tregohet për ndjeshmëritë tona”, tha ai. Transmetuesi shtetëror turk TRT Haber raportoi në fillim të kësaj jave, Suedia dhe Finlanda nuk kishin dhënë miratimin për riatdhesimin e 33 personave që Turqia kishte kërkuar.

NATO dhe SHBA kanë thënë se janë të bindur se Turqia nuk do të ndalojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë.

 

Të fundit