Bota

U raportua për grusht shteti/ Arrestohet kryeministri dhe disa ministra në Sudan, nisin protestat

U raportua për grusht shteti/ Arrestohet kryeministri dhe disa ministra

Disa anëtarë të qeverisë së përkohëshme të Sudanit janë arrestuar në banesat e tyre pas raportimeve për një grusht shteti ushtarak. Kryeministri civil Abdallah Hamdok dhe të paktën katër ministra ishin në mesin e atyre që besohet se u arrestuan nga ushtarë të paidentifikuar pak para agimit të së hënës.

Ushtria nuk ka komentuar, por grupet pro-demokratike nxitën protesta në rrugë. Udhëheqësit ushtarakë dhe civilë kanë qenë në mosmarrëveshje që kur sundimtari i gjatë Omar al-Bashir u rrëzua dy vjet më parë dhe u krijua qeveria e përkohëshme.

BBC shkruan se mbetet e paqartë se kush qëndron pas arrestimeve. Një deklaratë nga ministria e informacionit në Facebook tha se ndalimet u kryen nga "forcat e përbashkëta ushtarake" dhe të arrestuarit po mbaheshin në "një vend të paidentifikuar".

Dëshmitarët kanë thënë se interneti është ndërprerë në kryeqytetin, Khartoum, ndërsa pamjet janë shfaqur në mediat sociale që tregojnë turma të zemëruara duke djegur goma në rrugë.

Ushtria është vendosur në të gjithë qytetin, duke kufizuar lëvizjen e civilëve. Aeroporti i Khartoum tani është i mbyllur dhe fluturimet ndërkombëtare janë pezulluar.

Grupi kryesor pro-demokratik i Sudanit u ka bërë thirrje mbështetësve të tij që të rezistojnë çdo grusht shteti ushtarak. Autoritetet ushtarake dhe civile kanë qeverisur së bashku që kur presidenti Bashir u përmbys pas muajsh protestash në rrugë në 2019.

Një marrëveshje për ndarjen e pushtetit midis ushtrisë dhe një koalicioni të lirshëm grupesh - Forcat për Liri dhe Ndryshim (FFC) - ishte rënë dakord, duke krijuar Këshillin Sovran. Ai duhej të sundonte vendin edhe për një vit tjetër - me qëllim mbajtjen e zgjedhjeve dhe kalimin në sundim civil.

Por marrëveshja ka qenë gjithmonë e ndashme, me një numër të madh grupesh politike rivale - dhe ndarje brenda ushtrisë gjithashtu. Tensionet u rritën më tej pasi një përpjekje për grusht shteti atribuar pasuesve të Bashirit u dështuar në shtator.

Këtë muaj, kundërshtarët e tranzicionit të Sudanit drejt demokracisë dolën në rrugët e kryeqytetit, Khartoum, për t'i bërë thirrje ushtrisë që të marrë kontrollin e vendit. Grupet pro-demokracisë thanë se ishte një përpjekje e organizuar nga ushtria për të rimarrë pushtetin.

Të enjten e kaluar, dhjetëra mijëra njerëz demonstruan në Khartoum për të treguar solidaritet me qeverinë tranzitore. Mbështetja për qeverinë e përkohshme ka rënë në muajt e fundit pasi ekonomia e vendit ka pasur vështirësi.

Sudani nuk ka qenë në gjendje të gjejë një sistem politik funksional që nga pavarësia në 1956 dhe ka parë grusht shteti dhe përpjekje të shumta për grusht shteti.

Të fundit