Flash News

Bota

U shtrua në spital pas problemeve shëndetësore, Vatikani tregon për gjendjen e Papa Françeskut

U shtrua në spital pas problemeve shëndetësore, Vatikani tregon

Vatikani ka thënë se Papa Françesku pritet të dalë nga spitali të shtunën.  Kthimi në rezidencën e tij në Santa Marta varej nga rezultatet e testeve përfundimtare të kryera të premten në mëngjes.

Papa u shtrua në spitalin Gemelli në Romë të mërkurën me vështirësi në frymëmarrje. Ai u diagnostikua më vonë se kishte bronkit, megjithëse Vatikani tha se ai ishte përgjigjur mirë ndaj antibiotikëve.

Sipas një deklarate, Papa 86-vjeçar darkoi me pica së bashku me stafin mjekësor të enjten në mbrëmje dhe pas mëngjesit të premten në mëngjes lexoi disa gazeta dhe rifilloi punën.

Pranimi i tij në spital erdhi pa përpara kohës më të ngarkuar në aktivitetin e tij vjetor, me ngjarje dhe shërbime të planifikuara gjatë javës së Pashkëve.

Thuhet se Papa ishte i etur të largohej nga spitali në kohë për meshën e së Dielës këtë fundjavë.

Të fundit