Bota

Udhëheqësit perëndimorë thirrje Rusisë për të ulur tensionet në Ukrainë

Udhëheqësit perëndimorë thirrje Rusisë për të

Fuqitë perëndimore i kanë bërë thirrje Rusisë që të ulë tensionet me Ukrainën, përpara takimit mes presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin.

Duke iu përgjigjur frikës për një pushtim rus, Biden ra dakord me liderët e Mbretërisë së Bashkuar, Francës, Gjermanisë dhe Italisë që të përdorin "të gjitha mjetet në dispozicion të tyre".

Moska mohon se ka plane për të sulmuar. Por Rusia ka zhvendosur mijëra trupa pranë kufijve lindorë të Ukrainës, e cila thotë se tanket janë zhvendosur në vijën e frontit brenda territorit të saj.

Shtëpia e Bardhë tha dje se pesë liderët perëndimorë kishin formuar një strategji të përbashkët "për të imponuar dëm të konsiderueshëm dhe të rëndë në ekonominë ruse" nëse Rusia fillon një pushtim.

Ata "riafirmuan mbështetjen e tyre të vendosur për integritetin territorial të Ukrainës", tha Downing Street.

Sipas raporteve, masat e mundshme përfshijnë kufizime në konvertimin e rublave në monedha të huaja nga bankat ruse, apo edhe shkëputjen e Rusisë nga sistemi global i pagesave financiare Swift.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i ka dënuar bisedimet për një inkursion rus si "të cekëta dhe të pabaza".

Rusia kërkon garanci që Ukraina nuk do të përpiqet të pushtojë zonat e pushtuara nga separatistët e mbështetur nga Rusia në vitin 2014 dhe ka paralajmëruar Perëndimin që të mos kalojë "vijat e kuqe" duke shtuar Ukrainën në aleancën ushtarake të NATO-s.

Më shumë se 90,000 trupa ruse besohet se janë grumbulluar pranë kufijve të Ukrainës. Një pjesë e madhe e ngritjes së fundit ushtarake ruse është në Krime, të cilën Rusia e kapi nga Ukraina dhe më pas e aneksoi në 2014.

Burimi: BBC

Të fundit