Flash News

Bota

Ukraina çliron disa zona në Kherson, tkurret harta e aneksimit të Rusisë

Ukraina çliron disa zona në Kherson, tkurret harta e aneksimit

Ukraina thotë se ushtria e saj ka rimarrë më shumë vendbanime në Kherson, një nga katër rajonet e pushtuara nga Rusia të aneksuara nga Kremlini.

Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha se fshatrat Novovoskresenske, Novohryhorivka dhe Petropavlivka në verilindje të qytetit Kherson ishin "çliruar".

Kjo erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dekretet kushtetuese të mërkurën për të aneksuar zyrtarisht katër rajonet ukrainase të Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Mijëra trupa ruse janë tërhequr nga linjat e frontit në jug dhe në lindje që nga shtatori pas kundër-ofensive ushtarake të Ukrainës.

Zelenskyy foli shkurt në rusisht për t'iu drejtuar forcave pro-Kremlinit, duke u thënë atyre se tashmë e kishin humbur luftën.

"Ukrainasit e dinë se për çfarë po luftojnë. Dhe gjithnjë e më shumë qytetarë të Rusisë po kuptojnë se duhet të vdesin thjesht sepse një person nuk dëshiron t'i japë fund luftës," tha ai duke iu referuar Putinit.

Harta e Ukrainës e Moskës duket se tregon zvogëlimin e zonave që ajo kontrollon.

Një hartë e "rajoneve të reja" të publikuar nga agjencia shtetërore e lajmeve RIA përfshinte territorin e plotë të provincave të Ukrainës, por disa pjesë u etiketuan se ishin nën kontrollin ushtarak ukrainas.

Gjatë natës, shtatë raketa ruse goditën qytetin e Zaporizhzhia, duke dëmtuar disa ndërtesa dhe duke shkaktuar lëndime, tha guvernatori rajonal Oleksandr Starukh.

Putin zotohet të "stabilizojë rajonet"

Presidenti rus tha se trupat do të "stabilizojnë" situatën në katër rajonet e aneksuara të Ukrainës.

“Ne dalim nga fakti se situata do të stabilizohet, ne do të jemi në gjendje t'i zhvillojmë me qetësi këto territore”, tha Putin.

Putin nënshkroi një dekret të mërkurën për aneksimin e rajoneve. Ligji i ri do të përfshijë rreth 18% të territorit të Ukrainës në Rusi.

Lëvizja e Rusisë për të aneksuar rajonet ngre mundësinë e një përshkallëzimi në luftë, pasi Putin dhe zyrtarë të tjerë kanë thënë se mund të përdorin armë bërthamore për të mbrojtur territorin rus, përfshirë provincat e aneksuara.

Ukraina ka thënë se nuk do të ndalet nga asnjë kërcënim bërthamor.

Në Kombet e Bashkuara, Rusia po lobon për një votim të fshehtë në vend të një votimi publik javën e ardhshme, kur Asambleja e Përgjithshme e OKB-së prej 193 anëtarësh shqyrton nëse do të dënojë aneksimin e rajoneve.

Burimi: Euronews

Të fundit