Flash News

Bota

Ukraina kërkon 24 avionë luftarakë nga aleatët perëndimorë, SHBA mund të ndryshojë qëndrim

Ukraina kërkon 24 avionë luftarakë nga aleatët

Forca ajrore ukrainase u ka kërkuar sot aleatëve të saj perëndimorë që të konsiderojnë dhurimin e 24 avionëve luftarakë për kauzën e saj. Kjo do të ishte paketa e parë ushtarake e këtij lloji.

Javën e kaluar, shumë shtete konfirmuan donacione të tankeve luftarake, duke përfshirë SHBA-në dhe Gjermaninë. Zëdhënësi Yurii Ihnat ka thënë se shpreson t'i jepen F-16 amerikanë, por po konsiderojnë gjithashtu Rafale franceze dhe Gripen suedeze.

SHBA deri më tani ka refuzuar të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë F-16, ose të lejojë transferimin e tyre nga vendet e palëve të treta. Megjithatë, një burim i lartë i mbrojtjes në RAF i tha Telegrafit "kurrë mos thuaj kurrë" kur u bë presion mbi dispozitat, por këmbënguli se avionët "nuk janë prioriteti tani".

Kuptohet se gjithsej 321 tanke të rënda i janë premtuar Ukrainës deri më tani, nga një numër aleatësh perëndimorë.

 

 

Të fundit