Flash News

Bota

Ukraina konfirmon se Luhansku ka rënë në duart e rusëve

Ukraina konfirmon se Luhansku ka rënë në duart e rusëve

Komanda ushtarake e Ukrainës ka konfirmuar sonte se forcat e vendit ishin tërhequr nga qyteti i kontestuar i Lysychansk.

"Vazhdimi i mbrojtjes së qytetit do të çonte në pasoja fatale," tha ai.

“Për të ruajtur jetët e mbrojtësve ukrainas, u mor një vendim për t'u tërhequr”, shtohet në deklaratën e mediave sociale.

Konfirmimi nga forcat e mbrojtjes vjen pasi ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu i tha presidentit Vladimir Putin se qyteti është "çliruar" dhe se Moska është në "kontroll të plotë" më herët gjatë ditës. Mediat ruse treguan pamjet e luftëtarëve të milicisë së Luhanskut duke marshuar në rrugë, duke valëvitur flamuj dhe duke brohoritur.

 

Të fundit