Flash News

Bota

“Ukraina nuk është armiku ynë”, rusët rrezikojnë arrestimin për të nderuar viktimat e luftës

“Ukraina nuk është armiku ynë”, rusët

Lufta ruse në Ukrainë ka dy anë të medaljes: forcën e Vladimir Putin për të sulmuar dhe vrarë njerëz të pafajshëm në Ukrainë dhe ndërgjegjien e rusëve për të nderuar viktimat e luftës së udhëheqësit të tyre.

Natalia Samsonova, një shtetase ruse, thotë se imagjinon britmat e mbytura të atyre që janë bllokuar nën rrënoja, zjarrin dhe erën e tymit, pikëllimin e nënës që humbi burrin dhe fëmijën e saj të mitur nën rrënojat e ndërtesës në Dnipro të bombarduar nga Rusia.

Kjo është arsyeja pse ajo është në një statujë të poetit ukrainas Lesya Ukrainka, një monument kryesisht i panjohur i vendosur midis blloqeve brutaliste të apartamenteve të Moskës që ka organizuar një memorial të fshehur kundër luftës në një kohë kur pak në Rusi guxojnë të protestojnë kundër konfliktit.

"Unë nuk e di se çfarë mund të bëj tjetër doja të tregoja se jo të gjithë janë indiferentë për luftën dhe se disa njerëz kanë ende një ndërgjegje," thotë ajo, duke i mbushur sytë me lot.

Është hera e dytë që ajo kthehet për të vendosur lule në një memorial të improvizuar për viktimat e grevës më 14 janar që vrau 46 njerëz dhe plagosi më shumë se 80.

Kjo është më e afërta që Rusia i afrohet një demonstrate kundër luftës këto ditë. Ndërsa njoftimi i Vladimir Putin për pushtimin e Ukrainës nxori mijëra njerëz në rrugë shkurtin e kaluar, qeveria ka shuar në mënyrë metodike mospajtimin publik, duke arrestuar mijëra dhe duke ushtruar presion shumë të tjerë për t'u larguar nga vendi.

Tani, më shumë se 10 ditë pas sulmit me raketa në Ukrainë, një rrjedhë muskovitësh ende vijnë për të bërë nderime për ata që vdiqën.

 

Të fundit