Flash News

Bota

Ukraina nxjerr shifrat: Rreth 13,000 ushtarë kanë humbur jetën në luftë

Ukraina nxjerr shifrat: Rreth 13,000 ushtarë kanë humbur jetën

Deri në 13,000 ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt, tha Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas.

Rusia nuk ka dhënë një numër konkret të jetëve të humbura nga forcat e saj. Ndërkohë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar vlerëson se rreth 25,000 rusë kanë vdekur.

Të dyja palët dyshohet se kanë minimizuar humbjet e tyre për të mos dëmtuar moralin e trupave dhe popullit.

"Ne jemi të hapur për të folur për numrin e të vdekurve," tha Podolyak, duke shtuar se Presidenti Volodymyr Zelenskyy do t'i bënte publike të dhënat zyrtare "kur të ishte koha e duhur".

Shifra e së enjtes është vlerësimi i parë zyrtar i të vdekurve që nga gushti, kur kreu i forcave të armatosura të Ukrainës tha se rreth 9,000 personel ushtarak ishin vrarë.

Dy muaj përpara se Zelenskyy tha se "60 deri në 100 ushtarë [ukrainas] në ditë vriteshin në aksion", me rreth 500 të plagosur, kur forcat ruse po shtynin për të pushtuar rajonin e Luganskut në lindje.

Pozicioni i Ukrainës në fushën e betejës tani është përmirësuar, me forcat e saj të armatosura që kanë arritur suksese të mëdha dhe kanë rimarrë qytetin strategjik jugor të Khersonit në nëntor.

Në shtator, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se 5,937 ushtarë rusë ishin vrarë që nga fillimi i konfliktit më 24 shkurt.

Kjo është shumë më e ulët se vlerësimet që janë paraqitur nga analistët perëndimorë. Shefi i Shtabit të SHBA, gjenerali Mark Milley, tha në nëntor se humbjet ruse ishin ndoshta ekuivalente me ato në anën ukrainase, duke e vendosur shifrën në 10,000 ushtarë rusë të vrarë ose të plagosur.

Burimi: Euronews

Të fundit