Flash News

Bota

Ukraina: Rusia po bombardon rëndë në lindje, por s’ka mundur të përparojë

Ukraina: Rusia po bombardon rëndë në lindje, por s’ka

Ushtria ukrainase thotë se forcat ruse po vazhdojnë ofensivën e tyre në lindje të vendit, ndërsa shtojnë se vendasit kanë qenë në gjendje të zmbrapsin përparimin e tyre.

“Armiku përdori artileri dhe raketa në zonat e vendbanimeve Yakovlivka, Travneve, Kodema, Pokrovske, Rozdolivka, Kurdiumivka, Zaitseve, Bakhmut dhe Soledar. Pati sulme ajrore pranë Yakovlivka, Soledar dhe Kodema, "tha Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë.

Gjithashtu shtoi se forcat ruse "u përpoqën të përmirësonin pozicionin taktik" në një numër drejtimesh, por "nuk patën sukses ... dhe u tërhoqën".

Rusia vazhdon të kryejë "operacione sulmuese në drejtim të Novoluhanske - Kodema, armiqësitë vazhdojnë", shtoi Shtabi i Përgjithshëm.

Autoritetet ukrainase raportuan bombardime intensive në pjesën më të madhe të fushës së betejës lindore. Pranë Kharkiv, forcat ruse u përpoqën të bënin një shtytje drejt Bairak-Husarivka, tha ushtria ukrainase.

Forcat ruse e kishin braktisur kryesisht Kharkivin si një objektiv, pasi u përqendruan në rajonet Donbas, Donetsk dhe Luhansk.

Ndërkohë në krahun jugor të Ukrainës, forcat ruse u mbështetën kryesisht në artileri, duke bombarduar më shumë se 25 vendbanime në dhe përreth Mykolaiv. Qyteti është përballur me bombardime intensive gjatë gjithë javës, me një manjat ukrainas të grurit dhe gruan e tij të vrarë të shtunën e kaluar në një sulm.

Burimi: CNN

Të fundit