Bota

UNESCO vendos Odesën në listën e vendeve me trashëgimi në rrezik

UNESCO vendos Odesën në listën e vendeve me trashëgimi

Agjencia kulturore e Kombeve të Bashkuara vendosi të mërkurën të shtojë qendrën historike të qytetit portual të Detit të Zi të Ukrainës, Odesa, në listën e vendeve të Trashëgimisë Botërore të rrezikuara.

Vendimi i UNESCO-s u mor pas një seance të jashtëzakonshme të Komitetit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Paris, raporton Associated Press.

Drejtoresha e Përgjithshme e UNESCO-s Audrey Azoulay vlerësoi masën, duke thënë se porti legjendar që ka lënë gjurmë në kinema, letërsi dhe arte, u vendos nën mbrojtjen e përforcuar të komunitetit ndërkombëtar.

"Ndërsa lufta po vazhdon, ky mbishkrim mishëron vendosmërinë tonë kolektive për të siguruar që ky qytet të ruhet nga shkatërrimi i mëtejshëm," shtoi Azoulay në një deklaratë.

Forcat ruse kanë nisur sulme të shumta artilerie dhe sulme ajrore në Odesa që nga pushtimi i Ukrainës 11 muaj më parë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i bëri thirrje UNESCO-s në tetor që ta vendosë Odesën në Listën e Trashëgimisë Botërore, e cila njeh vendet me "vlerë të jashtëzakonshme universale".

Komiteti i Trashëgimisë Botërore ra dakord të mërkurën duke shtuar gjithashtu qendrën historike të qytetit në listën e vendeve të rrezikuara.

Ndryshimet në tekstin e propozuar nga Rusia vonuan votimin e komitetit prej 21 anëtarësh. Në fund, 6 delegatë votuan pro, një jo dhe 14 abstenuan.

Të fundit