Flash News

Bota

Uragani Ian me pasoja shkatërruese për Floridën/ Njerëz të bllokuar nga përmbytjet, 2 milion kanë mbetur pa energji

Uragani Ian me pasoja shkatërruese për Floridën/ Njerëz

Uragani Ian ka sjellë shkatërrime në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëzit në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar njësitë e kujdesit intensiv të spitaleve dhe ndërprerë energjinë për 2 milionë njerëz.

Një nga uraganet më të fortë që ka goditur ndonjëherë Shtetet e Bashkuara kaloi gadishullin e Floridës gjatë natës së të mërkurës, duke kërcënuar përmbytje katastrofike në brendësi të vendit, paralajmëroi Qendra Kombëtare e Uraganeve.

Uragani Ian me pasoja shkatërruese për Floridën/ Njerëz

Fuqia e Ian-it në ulje ishte kategoria 4 dhe erëra të forta priten në të gjithë Floridan qendrore ditën e sotme, tha qendra e uraganeve me bazë në Miami.

Asnjë vdekje nuk u raportua në Shtetet e Bashkuara nga Ian deri dje. Më shumë se 2 milionë shtëpi dhe biznese në Florida kanë mbetur pa energji elektrike.

Uragani Ian me pasoja shkatërruese për Floridën/ Njerëz

Guvernatorët e Karolinës së Jugut, Karolinës së Veriut, Gjeorgjisë dhe Virxhinias shpallën paraprakisht gjendjen e jashtëzakonshme. Parashikuesit parashikuan se Ian do të kthehet drejt atyre shteteve si një stuhi tropikale, me gjasë duke hedhur më shumë shira përmbytjeje në fundjavë.

Të fundit